Zorluklar karşısında nasıl bir tutum içinde olmalıyız?

Zorluklar karşısında nasıl bir tutum içinde olmalıyız?

Hayatımız boyunca çeşitli zorluklarla karşı karşıya kalmaktayız.  Kendimizi kedinin sıkıştırdığı bir fare gibi hissedebiliriz. Zorluklar karşısında bizi ayağa kaldıracak, gücümüzü toplayabileceğimiz bir dal bulmamız gerekmektedir. Kendimizi bir bebeğin anne kucağındaki güvenli hissettiği gibi hissetmek, kafamız dik, omuzlarımız geride şeklinde durarak zorlukların üstesinden gelmek için bir adım atmış oluruz. Ama hissettiğimiz, düşündüğümüz ne olursa olsun karşılan zorluklarla öğrenmeye hazır bir şekilde mücadele etmeyi, kendimizi motive etmeyi bilmeliyiz.

Zorluklar karşısında sabırlı ve sakin kalmaya çalışmalıyız. Sakinlik bizi sorunlarımızı aşmak için doğru çözümlere ulaştıran bir yoldur. Her zorluk bize hayatta bir tecrübe kazanmamıza, bir sonraki sorunlar için ders çıkartarak hayatımızı doğru tespitler ve doğru sonuçlarla ulaşmamıza yol açar.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Zorluklar bizi duygusallık ve fiziksel olmak üzere iki şekilde etkilemektedir. Duygusallığımızı bir kenara atmadığımız sürece fiziksel olarak vücudumuz alarm veremeye başlar. Zaman içerisinde etkileri büyüyerek çeşitli rahatsızlar yaşamamıza neden olur. Zorluklarla karşılaştığımızda neden ben diye düşünmeden hareket etmenin en kolay yolu duygusal olarak hislerimizi yatıştırarak olaylar içinden hızlı bir şekilde çıkmaya çalışmalıyız. Peki ne yapmalıyım? Diye soracak olursanız bazen hiçbir şey yapmamak, olaylara tepkisiz kalmak aslında kendinize hakim olduğunuz, duygusallığınıza yenilmediğiniz, güçlü bir yapıya sahip olduğunuz anlamına gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.