Zekeriya Peygamber (a.s.) hakkında kısaca bilgi veriniz.

Zekeriya Peygamber (a.s.) hakkında kısaca bilgi veriniz.

Zekeriya (a.s.) Yahudilere gönderilen peygamberlerden biridir. Soy olarak Hz. Süleyman’a dayanan Zekeriya (a.s.) peygamberliği boyunca insanları Allah’a inanmaya davet etmiştir. Musa (a.s.)’a gönderilen Tevrat’ın hükümlerini insanlara anlatan Zekeriya (a.s.) aynı zamanda Kudüs’te Tevrat’ı yazmaya başlamıştır. Marangozluk yaparak geçinen Zekeriya peygamber kendi halinde ve kimseye zararı dokunmayan biri idi. İnsanlara iyilik yapar ve onlarında doğru yolu seçmesi için tebliğde bulunurdu.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Zekeriya peygamber zamanında İsrailoğulları arasında bir peygamber yoktu. Allah ise onların içerisinde Zekeriya (a.s.) peygamber olarak görevlendirdi. Zekeriya peygamber Hz. Süleyman’ın soyundan gelen ve Hz. Meryem’in annesi olan Hunne’nin kız kardeşi Elisa ile evlenmiştir. Bu evlilikten Yahya adında bir oğulları olmuştur. Kur’an-ı Kerim’de de zikredilen peygamberler içerisinde yer alan Zekeriya (a.s.), genellikle Hz. Meryem’i himayesi altına alması ve ona yemek götürmesi ve koruması ile anlatılmaktadır. Hz. İsa’dan önceki peygamberlerden olan Zekeriya peygamber Kur’an-ı Kerim’in haber vermesine göre herkesin yardımına koşan, namazını kılan ve Allah yolundan bir an bile ayrılmayan özel bir peygamberdir.

 

Zekeriya peygamber yıllar geçmesine rağmen çocuk sahibi olamamıştır. Bunun için Allah’a ellerini açarak dua etmiş ve kendisinden sonra arkasında bir varis bırakmak istemiştir. Allahu Teala ise onun bu duasını kabul ederek Hz. Yahya’yı göndermiştir. Hz. Zekeriya ve eşi hayır yolunda koşanlar şeklinde anılmaktadır. Kur’an-ı Kerim’de hayırda yarışanlar olarak bilinen Zekeriya peygamber ve eşi örnek alınacak bir ailedir. Zekeriya peygamber insanlara iyiliği emrederken kavmi tarafından istenilmemiş ve Yahya (a.s.) oda kavmi tarafından öldürülmüştür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.