Zararlı Alışkanlıklardan Korunmak İçin Ne Yapmamız Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

Zararlı Alışkanlıklardan Korunmak İçin Ne Yapmamız Nelere Dikkat Etmemiz Gerekir?

 

Zararlı alışkanlıklar insanlara hem maddi hem manevi zararlar verir. Sosyal hayatımızı ve sağlığımızı tehlikeye atar. Bu sebeple zararlı alışkanlıklardan uzak durmalıyız. Zararlı alışkanlıkların başında alkol, sigara ve uyuşturucu gelmektedir. Bu türlü alışkanlıklar, sosyal çevremizle, ailemizle bağlarımızı zedeler ve maddi olarak da ciddi zararlar verir. Zararlı alışkanlıklardan kurtulmak öyle kolay olmaz. Bu nedenle bu tür alışkanlıklara kesinlikle kapılmamalıyız. Bunun için de kötü örnek olan arkadaşların bulunduğu ortamlarda bulunmamalıyız.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Kötü örnek olabilecek arkadaşlarla iletişimi kesmeliyiz. Boş zamanlarımızı değerlendirmek için herhangi bir spor dalı ile ilgilenebilir ya da bir müzik aleti çalabiliriz. Kitap okuyabilir, resim yapabiliriz. Hobiler insanın boş zamanlarını değerlendirerek zararlı ortam ve alışkanlıklardan mümkün olduğunca uzak tutar. Ailemizle ve iyi arkadaşlarımızla iletişimi sıkı tutmalıyız. Bir sorunumuz veya derdimiz olduğunda sadece onlarla paylaşmalı ve sorunlarımıza beraber çözüm aramalıyız.

 

Kötü alışkanlıkların neler olduğunu, nasıl kazanıldığını, hangi ortamlarda olduğunu, nasıl uzak durabileceğimizi bilmeli ve ona göre davranmalıyız. Hayatımız için bir hedef koymalı ve ona ulaşmak için çabalamalıyız. Hedefi olan kişiler boş ve gereksiz şeylere vakit ayırmazlar. Zararlı alışkanlığa sahip olduğunu bildiğimiz bir arkadaşımız varsa öğretmenimize, ailemize bildirmeliyiz. Yardım alması ve bu kötü alışkanlıktan kurtulması için gereken desteği vermeliyiz. Zararlı alışkanlıklar bir an için çözüm yolu gibi görünse de uzun vadede zarardan başka bir şey getirmez bunu bilip ona göre davranmalıyız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.