Yüz ifadeleri hangi anlamlarda kullanılır?

Yüz ifadeleri hangi anlamlarda kullanılır?

Eğer yüzünüzdeki ifade söylediklerinizle uyuşmuyorsa, insanlar duyduklarına değil gördüklerine inanacaklardır. Birisi ‘Seni seviyorum.  Senin için her şeyi yaparım.’  dediğinde kulağa hoş gelse de bunu doğrulayan bir  yüz ifadesi yoksa hiçbir şey ifade etmeyebilir ve söyleyene şüpheli bakmanıza neden olur.

Aşağı doğru dönük duran ağız, çatık bir kaş ve gergin bir çene bir şeylerin doğru olmadığının işaretini verir bize. Sözler bir şey söylerken, yüz başka bir şey söylüyordur çünkü.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Duygularınızı kontrol etmeyi ne kadar denerseniz deneyin, yüz ifadeleriniz hislerinizi yansıtır. Bu nedenle yüz ifadelerinin anlam içerdiğini ve hangi anlamlara geldiğini iyi bilmek gerekir.

Dudaklarınız, dişleriniz, çeneniz, yanaklarınız, gözleriniz ve de burnunuzla birçok yüz ifadesi yaratabilirsiniz. Ya da  bazen ihtiyacınız olan tek şey bir bakıştır. Mesela sözleri yeterli bulmadığınız bir an yüz ifadesi sizi o çıkmazdan kurtarır, tıpkı Karşımızdaki insanı çekici bulduğumuzda gözlerinin içine uzun süre bakıp hafif gülümsemek gibi.

Ya da onaylanmayan bir şey için kaşları çatmak başı sağa sola sallamak gibi.

 

Bazen de söylenen mesajı pekiştirmek için yüz mimikleri kullanılır. Seni gördüğüme çok mutlu oldum diyip kaşları kaldırıp gülümsemek mutluluğu pekiştirmektir. Bu birkaç örnekten yola çıkarak yüz ifadelerinin hangi anlamlara geldiğini sıralamak gerekirse şunlar sayılabilir:

  • Mutluluğu göstermek: Gülen, göz bebekleri parlayan gözler, çevresinde oluşan kırışıklıklar, yukarı doğru açılan ve dişleri gösteren bir ağız demektir.
  • Üzüntüyü ifade etmek: Gevşek yüz hatları, sarkık yanak ve dudaklar, donuk bakışlar, umutsuzluğu, bezginliği gösterir.
  • İğrenme ve küçümsemeyi ortaya koymak: Gözleri kısmak, burnu kırıştırmak ve dudakları buruşturmak iğrendiğinizi göstermeye yeter.
  • Öfkeyi göstermek: Sert bakışlar, aşağı doğru indirilen ve kırıştırlan kaşlar, alın, katı bir yüz yeter de artar bile.
  • Şaşkınlık ve korkuyu göstermek: Gözleri genişletirken ağzı da aynı şekilde genişçe açmak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir