Yurttaş olmanın sorumlulukları nelerdir?

Yurttaş olmanın sorumlulukları nelerdir? Örnekle açıklayınız.

  • Vergi veririz.
  • Ülkemizi iç ve dış tehditlere karşı koruruz.
  • Askerlik görevimiz vardır.
  • Seçme ve seçilme sorumluluğumuz vardır.
  • Çevre ve doğaya karşı sorumluluklarımız vardır.
  • Gelecek adına yeni nesiller yetiştirmeliyiz.
  • Bayrağımıza sahip çıkmalıyız
  • Gelenek ve göreneklerimi yaşatmalıyız.

Devletin çatışı altında bulunan yurttaşların bazı sorumlukları vardır. Bu sorumluluklar bazen devlete karşı bazen de diğer yurttaşlara karşı olarak değerlendirebilir. Tabi burada unutulmaması gereken bir diğer nokta devletin de yurttaşlara karşı sorumlulukları olmasıdır.

Yurttaşların devlete karşı en önemli sorumluluğu vergilerdir. Bir devletin çatısı altında yaşamanın ister kabul edin ister kabul etmeyin vergilerinizi ödemektir. Devlete karşı en önemli sorumluluklarımızdan olan vergi ödeme geniş bir içeriktir. Çünkü günümüzde çok fazla türde ve sayıda vergi bulunmakta ve bunun takibi de epeyce zorlaşmış durumdadır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Vergi sorumluluğu haricinde toplumun düzenini bozmamak, diğer insanlarla kötü ilişkiler kurmamak, toplumun huzuruna bozmamak gibi eylemler de yurttaşların sorumlulukları arasındadır. Bu sorumlulukların bazıları da yine devlet tarafından belirlenmiş ve yaptırıma bağlanmış sorumluluklardır. Yurttaşların bu sorumlulukları bazen anayasa, yasa, cumhurbaşkanı kararnamesi ya da kanun hükmünde kararname ile düzenlenmiştir. Bu sorumluluklar uyulması gereken ve de yaptırıma bağlanmış sorumluluklardır. Diğer bazı sorumluluklar türleri de ahlak ve din gibi hükümler içerip daha çok toplum baskısı ile kendine yaptırım alanı bulan sorumluluklardır.

Görüldüğü üzere yurttaşların aslında çok fazla sorumluluğu bulunmaktadır. Bu sorumluluklar yaptırıma bağlanmış olması sorumlulukları daha aktif hale getirmektedir. Vergi sorumluluğunun yurttaşların en önemli sorumluluklarından biri olmasının sebebi de budur. Çünkü çeşitli yaptırımlara bağlanan vergi sorumluluğu, sorumluluğunu yerine getirmeyen kişileri çok daha zorlu durumların içine sokmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir