Yurttaş kime denir?

Bulunduğumuz topraklarda adım attığımız her alan yurt olarak adlandırılır. Yurt kelimesinin eş anlamlısı ise vatandır. Vatan olmadan bir millet oluşamaz. Vatan üzerinde yaşayan her bir insana yurttaş adı verilir. Yurttaş kelimesinin eş anlamlısı ise millettir. Belirli bir toprak parçası üzerinde var olan her bir yurttaş o toprağın yurt olabilmesini sağlamaktadır. Yurttaş o toprak üzerinde yaşayan ve o toprağın üzerinde yaşadığı için bu topraklarda yaşayan tüm insanlar ile aynı ortamı paylaşan, aynı fikir birliğine sahip olmasa bile o toprakları koruma içgüdüsü ile ileri seviyeye getirebilecek hal ve hareketlerde bulunan insanlardan biri olmaktadır. Her bir yurttaş’ın bulunduğu toprak içerisinde oluşturulmuş toplum düzeninde belirli bir söz hakkı bulunabilmektedir. Bu söz hakkından kaynaklı olarak da alınabilecek herhangi bir olumsuzluk da fikrini beyan edebilir. Yurt toprakları üzerinde yaşayan yurttaşlar fikirlerini rahatlıkla ifade edebilen, konulmuş her türlü kurala uyan ve kurallara uymasının karşılığı olarak da refah içerisinde yaşamayı hak eden her bir bireye denmektedir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Yurt toprakları üzerinde yaşayan her bir yurttaş bulunduğu toprakları daha ileriye götürebilmek düşman saldırılarına karşı koruyabilmek ve dışarıdan gelebilecek herhangi bir tehlikeli söz ya da davranışa karşı içinde bulunduğu toprakları koruyabilecek kişilerdir ve bu sorumluluğu üstlenebilen kişi aslında bu toprakların yurttaşıdır.

Bizler de ayak bastığımız topraklarda yaşayan bir yurttaş olarak her zaman için bulunduğumuz toprakları koruyabilmeli, içinde bulunduğumuz diğer insanlar ile olumlu bir şekilde ve huzur ile yaşamayı sağlayabilmeliyiz.


Benzer Yazılar

Bir cevap yazın