Yurdumuzda En Ünlü Tarhanalar Nerede Yapılır?

Yurdumuzda En Ünlü Tarhanalar Nerede Yapılır?

Aslında tarhana Türklerde çok eskilerden beri yapılan, çoğunluğunun yoğurttan oluştuğu, besleyici, uzun süre saklanabilen, toz ya da bölgelerine göre hamur halinde bulunan bir çorba türüdür.

Bölgelere göre demişken Türk mutfağı için çok büyük önemi olan bu tarhana çorbasını biraz daha yakından tanıyalım; Genel bölgeleri Orta Asya, Anadolu ve Balkanlar olan bu çorba özellikle kış aylarında sıcacık servisiyle ve kaliteli besin değerlerince hastalıkların şifası olarak da tüketilebilir. Bu kadar geniş bir coğrafyada yer edinmiş tarhananın Anadolu için önemi, hangi bölgelerde daha çok yapıldığı ve ünlü olduğu hakkında konuşacağız.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Mesela Bolu’da yapılan Kızılcık Tarhanası, Uşak Tarhanası, Afyon Tarhanası, Kahramanmaraş Tarhanası, Malatya Tarhanası gibi bölgelere göre isim almış ve yapılışları da yine bölgelere göre farklılık gösteren tarhana türlerini inceleyeceğiz. Yörük kültürünün en yaygın olduğu bölge olan Ege bölgesinde bile bir çok farklı tarhana türü olmasına rağmen bunlardan en ünlüsü Uşak Tarhanasıdır. Her yaz, kış için yapılan bir hazırlıktır ve bu durum yöredeki insanlar arasında bir kültür anlayışına dönüşmüştür.

Balıkesir’ de ise Manav Tarhanası olarak da bilinen çorba, köy kahvaltılarının vazgeçilmezi haline gelmiştir. Aslında en farklı tarhanalardan biri olarak da bilinen Bolu Kızılcık Tarhanası, o yörede yetişen Kızılcık meyvesinden elde edilen kırmızı, biraz ekşi bir tarhana türüdür. Kahramanmaraş Tarhanası ise şekil olarak farklı bir tarhana türüdür ve Maraş için vazgeçilmez bir lezzettir. İnce yufka bezeler halinde serilip kurutulan Maraş Tarhanası bir marka haline gelmiştir. Görüldüğü üzere yöreler, kültürler, koşullar sonucu her bölgede çok farklı tarhana türleri var.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir