Yunus Emre’nin “Sevelim, sevilelim / Dünya kimseye kalmaz.” dizeleri sizde hangi duyguları çağrıştırıyor?

Yunus Emre’nin “Sevelim, sevilelim / Dünya kimseye kalmaz.” dizeleri sizde hangi duyguları çağrıştırıyor?

Ünlü tasavvuf sanatçısı Yunus Emre’nin yaşadığı dönem içerisindeki yaşamı, yaşam tarzı, hayat düşüncesi, yazdığı, söylediği dizeleri, şiirleri öyle etkileyici ve sonsuzluğa eriştiricidir ki! Bu dizeleri de diğer eserleri gibi etkileyicidir. Yunus Emre bu dizelerinde öncelikle sevgiyi aşılamıştır. Sevgi, saygı ve hoşgörünün açamayacağı bir kapı olmadığı, gelip geçici olan bu dünyada sevgi içerisinde yaşamamız gerektiğini ifade ediyor.

Yunus Emre’nin bu dizeleri bende gülümseme, sevgi, sevecenlik, sarılmak, anne, ışıl ışıl açan bir güneş, sıcak bir hava, masmavi ve durgun bir okyanus, savaşın olmadığı bir dünya gibi imgeler çağrıştırıyor. Kısa olan ömrümüzde kimseyi üzmemek hatta insanları sevindirmek, kalp kırmamak, gönül kırmamak, insanlara yardım etmek, kendimizi üzmemek, canımızı boştan yerlere sıkmamak, sevinç içerisinde huzurlu bir hayat yaşamak, eğlenmek, eğlencenin sonuna ulaşmak, Maldivler’de yaşamak, sıcak ülkelerde yaşamak gibi çağrışımlar oluşuyor bende.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Çok zengin de olsak, fakir de olsak, genç de olsak yaşlı da olsak, elimizdekilerin değerini bilmeli ancak mutlu olmak için daha iyi koşullara ulaşmak için de her geçen gün bu hayaller ile de mücadele etmeliyiz. Hayallerimizin peşinden koşmalı, bu esnada kendi imkânlarımız ölçüsünde mutlu olmayı unutmamalıyız. Hevesler elbet bir gün azalacak veya ölünceye kadar devam edecektir. Ölüm kötü şeydir. Bu dünya hiçbir insana kalmayacaktır. Kendimizi vazgeçilmez olarak görmemeliyiz. Dünyada mutluluk içinde yaşamalı, savaşı değil sevgiyi ve barışı istemeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir