Yörenize ait yemekleriniz nelerdir?

Yörenize ait yemekleriniz  nelerdir?

İnsanı günümüz insanına çeviren en önemli olay ateş ve yemektir. Ateşin üzerinde eti pişirip yiyen insan aldığı o kalori ile beynini beslemiş ve büyütmüştür. Yemek insan tarihindeki en kilit noktadadır.

Mesela Şanlıurfa ve gaziantep yöreleri çok önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmıştır. Ve o eski medeniyetlerden gelen miraslardan biri de o yöreye ait mutfak ve yemeklerdir. Bildiğiniz gibi Antep dünya gastronomi şehri seçilmiştir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Farklı yerlerde farklı gereksinimlerden dolayı yöreler arasındaki yemek kültürü de farklılık gösterir. Bahsettiğim gibi yörelere  göre yemek kültürümüz çok farklıdır. Mesela ege yöresinin zeytinyağlı hafif yemekleri o yörenin bitki örtüsünün çeşitliliği ile alakalıdır. İzmir köftesi bile kendi yöresine ait Orta Anadolu’dan farklı bir tada sahiptir. Diğer bir lezzet ise pazı ve yaprak sarması, Zeytinyağlıları ile ünlü Ege bölgemiz, otlu börekleriyle de anılır. Çoğunlukla şu an tam zeytinyağlı enginar ve börülce salatası mevsimidir.

 

Etli ekmek deyince aklımıza ilk gelen Kastamonu yöremiz oluyor. Tarhana çorbası ve keşkeği ile de meşhur bir  ilimiz Kastamonu, dağlık alan ve bitki örtüsünün değişik olmasından dolayı et ve kurutulmuş bitkilerle yapılan yemekler bu yörenin mutfağındaki en temel elemanlardır.

Karadenize doğru uzanırsak akla ilk gelen karalahana sarması hamsi buğulaması hatta hamsili pilavı oluyor.

Çünkü yöre diğer bölgelere nazaran daha fazla yağış alır ve karalahana gibi büyük yapraklı sebzeler ve deniz ürünlerine ulaşım kolaylığı olduğu için bu yörenin mutfağı diğer yörelere göre farklıdır. Laz böreği  yörenin en lezzetli vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Karalahana çorbası, muhlaması gibi bir çok tatları barındırır.

Bir cevap yazın