Yönlerin adlarını söyleyiniz ve yönümüzü bulabilmenin önemini örneklerle açıklayınız.

Yönlerin adlarını söyleyiniz ve yönümüzü bulabilmenin önemini örneklerle açıklayınız.

Kuzey, Batı, Kuzeybatı,  Doğu, Kuzeydoğu, Güney, Güneydoğu, Güneybatı yönler bulunmaktadır. Yönümüzü bulmak önemlidir, çünkü bu bizim kaybolmamamızı ve olduğumuz yeri tarif edebilmemizi sağlar. Örneğin; Bir ormanda kaybolduğumuzda ağaçların kuzeyindeki yosunlara, kutup yıldızına, karınca yuvalarına bakarak yönümüzü bulabiliriz ve bu bizim yaşamımızı bile kurtarabilir. Yönümüzü bulabilmek böyle bir durumda hayati önem taşımaktadır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bazı durumlarda birilerine olduğumuz yeri tarif etmek durumunda kalabiliriz. Bunun için eğer yanımızda pusula varsa pusulaya göre eğer yoksa da doğal yöntemlerle( Güneş, kutup yıldızı, yosunlar) yoluyla bulabilir ve o kişiye de tarif edebiliriz. Yön bulabilmek tarımsal faaliyetlerde, arsa ve ev seçiminde de önem taşımaktadır. Bir ev alırken onun genellikle güney cephe olmasına dikkat ederiz çünkü sabah güneşi evimizi ısıtır. Tarımsal faaliyetlerde bitkinin güneş görme istediğine göre kullanılır. Güneş ihtiyacı fazla olan bitkiler güney cepheye, güneş ihtiyacı az olan bitkiler de kuzey cepheye dikilirse daha çok verim alınır. Yönümüzü bulabilmek rüzgarlar içinde önem taşır.

Örneğin bir gemideysek ve okyanusta kaybolmuşsak pusula veya yıldızlarla yönümüzü belirleyerek, ihtiyacımız olan rüzgarı bulursak ve onu kullanabilirsek bizi gitmek istediğimiz yere ulaştırabilir. İslam inancına sahip olan insanlar ibadetlerini yapabilmek için kıbleye ihtiyaç duyarlar. Kıbleyi bulabilmek içinde güneyden doğuya 23 derecelik açıyı bulabilmeleri gerekir. Sonuç olarak yönümüzü bulmak; yerimizi tespit edebilmeyi, kaybolmamayı, sıcaklıktan ne derece faydalanacağımızı, rüzgarların kuvvetini ve yönlerini bilmemizi, kıbleyi bulabilmemizi sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir