Yön Bulma Yöntemleri 4. Sınıf Sosyal Bilgiler

YÖN BULMA YÖNTEMLERİ

Güneşin Konumu: Sabahleyin ayakta durup sağ kolumuz güneşin doğduğu yöne bakacak şekilde kollarımızı açarız. Bu durumda sağ kolumuz doğu, sol kolumuz batı, önümüz kuzey, arkamız güney yönünü gösterir.

Çubuk Yöntemi: Güneşli bir günde yere dikilen bir çubuğun gölgesi izlenir.Öğle vaktinde çubuğun gölge boyu en kısa seviyededir. Tam bu sırada gölgenin gösterdiği yön kuzeydir. Kuzeyi bulunca yüzümüzü o tarafa dönüp diğer yönleri de kolaylıkla bulabiliriz.

Kutup Yıldızı: Hareket etmeden durduğu için bu yıldıza Demirkazık da denir. Yüzümüzü Kutup Yıldızı’na döndüğümüzde önümüz kuzeyi, arkamız güneyi, sağımız doğuyu, solumuz ise batıyı gösterir.

Yosunlar: Ağaç gövdelerinin, taşların ve kayaların kuzeye bakan tarafı genellikle yosunlarla kaplıdır. Bu durumda yosunlu tarafın kuzey yönünü gösterdiği dikkate alınırsa diğer yönler de kolayca bulunabilir.

Karıncalar: Karıncalar yer altından çıkardıkları toprakları yuvalarının ağzına yığarlar. Bu toprak yığını ağırlıklı olarak yuva girişinin kuzeyinde bulunur. Yuvanın açık olan ağzı ise güney yönüne bakar.

Mezarlıklar:Müslüman mezarlıklarında  mezarın baş kısmı batı, ayak kısmı doğu yönünü gösterir. Hıristiyan mezarlıklarında ise başı güneye dönüktür.

Saat Yöntemi: Saatimizin akrebini  güneşin bulunduğu yöne doğru tutmamız yeterli olacaktır. Bu durumda saatin 12 noktası ile akrep arasındaki açının tam ortasından geçtiği varsayılan çizgi, güneyi gösterir.Güney yönüne sırtımızı  döndüğümüzde yüzümüz kuzeye bakar. Sağımız doğu, solumuz batı olur.

Pusula: Pusula yatay olarak tutulduğunda renkli uç daima kuzeyi gösterir.Pusula kullanırken düz bir zemine konulmalıdır. Ayrıca mıknatıslardan ve metallerden uzak tutulmalıdır.

GPS(Küresel Yer Belirleme Sistemi) Teknolojisi: Bu yöntemle yön bulmak artık sorun olmaktan çıkmıştır. Dünya yörüngesinde dönen uydular üzerinden çalışan bu teknoloji, GPS alıcısı bulunan cep telefonu aracılığı ile kullanılır. Her yerde ve tüm hava koşullarında çalışabilen GPS teknolojisi kullanıcısına yer tarifi de yapabilir.

“Yön Bulma Yöntemleri 4. Sınıf Sosyal Bilgiler” için 3 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.