Yolu bulmak için elde ettiğiniz bilgilerin doğruluğuna veya yanlışlığına nasıl karar verirsiniz?

Yolu bulmak için elde ettiğiniz bilgilerin doğruluğuna veya yanlışlığına nasıl karar verirsiniz?

 

Yolu bulabilmek için yapmış olduğumuz çalışma sonrasında karşımıza çıkan bilginin sonuçlarına bakarız. Şayet elde etmiş olduğumuz yeni bilgiyi kullanarak hedefimizde yer alan bir sonuca ulaşmışsak; bu bilgi doğru bir bilgi olarak tanımlanabilir. Eğer elde etmiş olduğumuz bilgi bizi amaçladığımız sonuca ulaştırmıyorsa bu bilginin doğru olmadığını düşünürüz. Bu durumu şu şekilde örnekleyecek olursak;

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Şayet Ankara şehrine gitmek için bir araştırma yapmışsak. Yaptığımız bu araştırma neticesinde ulaştığımız bilgiyi kullanarak; Ankara şehrine gelmişsek, bu bilgi elbette ki doğru bir bilgi olarak tanımlanacaktır. Ama Ankara şehrine gitmek için yaptığımız araştırma sonucunda elde ettiğimiz bilgi bizi Ardahan şehrine götürmüşse; bu bilgi yanlış bir bilgidir.

 

Esasında her doğru bilginin bizi amacımıza götürmesi de mümkün olmayabilir. Bundan dolayı doğru bilgiyi amacımız doğrultusunda araştırarak bulmak gerekmektedir. Bununla birlikte doğru bilgiyi isabetli bir şekilde yorumlamak da önemli bir husus olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir