Yeterli zamanınız olsa bir hafta sonunu resim sergisi, heykel sergisi, konser,

Yeterli zamanınız olsa bir hafta sonunu resim sergisi, heykel sergisi, konser, müze ziyareti, tiyatro yada sinemaya gitme vb. seçeneklerinin hangisiyle değerlendirirsiniz? Niçin?

Tiyatroya gitme seçeneğini değerlendiririm. Çünkü tiyatro yaşayan bir sanattır. O an büyüsüyle hem sahnedekileri hem izleyenleri etkisi altına kolayca alabilir. İnsanın pek çok duyusuna aynı anda hitap eden tiyatro, seyirciyi diğer sanat dallarının aksine pasif bırakmaz, onu düşünmeye yargılamaya ve empati kurmaya davet eder. İnsanı insana insanla anlattığı için de hayata bir anlam vermeye de yardımcı olur.

Tiyatro konularının hayatın içinden almaktadır. Tiyatro etkileyiciliği artırırken o an sahnede oynanan hikayeyi adeta yaşayarak özümsemeyi sağlar. Hayal gücünün sınırlarını zorlarken, pozitif düşünmeyi ve hayatı sevmeyi öğretir. Tiyatro seyircisi olmak, insana değerli ve ayrıcalıklı hissettiren bir olgudur. Tiyatroda kişi kendini belli bir karakterin yerine çok daha kolay koyabilmektedir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Tiyatro eserlerinde kullanılan dekor ve kostümler yaşadığını belli ettiğinden daha etkileyici ve oyunun içinde hisseder insan kendisini. Oyunun coşkusunu oyuncularla birlikte hissedersiniz. Seyirci de oyunun bir parçası olduğu için bu büyük sahnedeki rolünüzü bilmek daha mutlu ve işe yarar hissettirmektedir. Oyuncularla iç içe olmak onları etkilemek ya da onlardan etkilenmek tarifi imkansız zamanlar yaşatmaktadır.

Tiyatro, hem göze hem kulağa hem de koklama hissine seslenir. Özellikle sahneye yakın yerlerdeki kişiler, sahnede bulunan bir yemeğin kokusunu ya da dekorların kokusunu ayrımsar. İnsan hafızasında kokuların ne kadar önemli bir yeri olduğuna bakılırsa bu önemli bir ayrıcalık olarak görülmektedir. Tiyatro ile seyirci de en az oyuncu kadar oyunu yaşadığını hisseder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.