Yerinde söz söylemeyi bilen, özür dilemek zorunda kalmaz.

“Yerinde söz söylemeyi bilen, özür dilemek zorunda kalmaz.” (Fatih Sultan Mehmet) sözüyle ilgili aşağıdaki adımları takip ederek bir yazı yazınız. 

 

Özür dilemek elbette ki bir erdemdir. Ancak sürekli olarak özür dilemek zorunda kalmak, bir şeyleri hatalı yapıyorsunuz anlamını taşır. Bundan dolayı şayet bir söz söylerken ya da bir davranışta bulunurken; sonuçlarını da göz önünde bulundurursanız, o zaman özür dilemek zorunda da kalmazsınız.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

İnsanlar yaptıkları hemen her davranışın sonrasında birtakım sonuçlarla karşılaşırlar. Açıklaması güç olan ya da beklenmedik sonuçlar doğuran davranışlardan sonra ise insanlar özür dilemek zorunda kalırlar. Esasında ağzımızdan çıkan her bir sözcüğün bir karşılığı bulunmaktadır. Herhangi bir şekilde bir kelam edeceğimiz vakit, düşünceli ve özenli davranırsak, herhangi bir olumsuz bir durumun yaşanılmasına da engel oluruz. Mesela bir öfke anında karşımızdaki kişi ya da kişilere olmadık sözler söyleyebiliriz. Esasında öfkeli bir ruh halindeyken çirkin söz kullanmak kolay olandır. Zor olan ise aklıselim davranarak, öfkeli ruh halinde dahi mantıklı cümleler kurabilmektir. Zira anlık öfkeyle söyleyeceğim hemen her sözün sonrasında pişmanlık duygusunun hissedilmesi mümkün olacaktır. Bu da doğal olarak özür dilememizin gerekli olduğu durumların ortaya çıkmasına neden olacaktır.

 

Herhangi bir şekilde bir kelam ederken, sonuçlarını düşünerek hareket eden bireyler, ettikleri kelam sonrasında özür dilemek zorunda kalmazlar. Sonuç olarak, Fatih Sultan Mehmet’in de dediği gibi, “Yerinde söz söylemeyi bilen, özür dilemek zorunda kalmaz.”

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 Oy, Ortalama: 3,33 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir