Yeni ticaret yollarının bulunmasının Osmanlı Devleti’ne etkileri neler olmuştur?

Yeni bulunan ticaret yolları ve yapılan keşifler Osmanlı Devleti’nden uzak coğrafyalarda gerçekleşmiştir. Yeni ticaret yollarının bulunmasının Osmanlı Devleti’ne etkileri neler olmuştur? Tartışınız.

Coğrafi keşifler öncesi, dünya ticaretinin işlediği iki önemli güzergah bulunmaktaydı. Bu güzergahlar, İpek Yolu ve Baharat Yolu idi. Küçük bir beylik olarak kurulan ve zamanla üç kıtada toprağı bulunan büyük bir imparatorluk haline gelen Osmanlılar, bu iki yolun geçtiği bölgelerin hatırı sayılır bir kısmını topraklarına katmıştı. Böylece bu yolları kullanan tüccarların bıraktığı vergiler Osmanlı ekonomisini güçlendiriyordu. Ekonomik olarak güçlenen devlet, halkına daha konforlu bir hayat sunmakla birlikte, kendini teknolojik olarak geliştiriyor ve diğer devletlerle arasındaki güç farkını koruyor hatta arttırıyordu. Coğrafi keşiflerin getirdiği yeni ticaret yolları ile Avrupalı devletler, Osmanlı’ya vergi ödemeden ticaret yapıyorlardı. Bu sayede de istedikleri ürünleri daha ucuza mal etme imkanını buluyorlar ve yeni keşiflerle de yeni ticari malları bulup ticarete kazandırıyorlardı.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Yeni yollar nedeniyle, İpek ve Baharat Yolu’nun kullanımı azaldı ve Osmanlı Devleti’nin vergi gelirleri düştü. Bu da ekonomisini olumsuz olarak etkiledi. Eski ihtişamlı günlerinden uzaklaşmaya başlamış olan Osmanlı Devleti’nin gerilemesini hızlandıran gelişmelerden biri oldu. Ticaret demek de farklı kültürlerin de etkileşimi anlamına gelmekteydi. Osmanlı’nın kontrolündeki yolların kullanımının azalmasıyla Osmanlı kültürü yabancı kültürlerle girmiş olduğu etkileşim de azaldı. Etkileşimin azalmasıyla Doğu-Batı kültürü arasındaki bilgi akışı yavaşlamıştı. Önceden Doğu kültürü Batı kültürünü bilgi olarak beslerken bu gelişmeler sonrasında durum tersine dönmüş ve bilgiye muhtaç kalan medeniyet Doğu olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.