Yeni bir şehre taşındığınızı düşünün ve aşağıda verilen ortamlarda göstereceğiniz tutum ve davranışları yazınız.

Yeni bir şehire taşındığınızı düşünün ve aşağıda verilen ortamlarda göstereceğiniz tutum ve davranışları yazınız. Okulda, Arkadaşlarınızla, Mahallenizde…

Öncelikle şunu bilmeliyiz; her bir yeniliğin hayatımızda oluşturduğu avantajı ve dezavantajı bulunur. Bunlara olumlu ve olumsuz yanları da diyebiliriz. Farklı ortama girmek insanın kendi dünyasından çıkarak doğru ve yanlışları farklı bir çevrede tekrar inşa etmesidir.

Yeni çevre ve farklı ortamlar kişinin kişisel anlamda gelişmesine de büyük katkı sağlamaktadırlar. O halde diyebiliriz ki; insan ömründe bir çok kere farklı alanlara girmek ve bu farklı alanlarda alışageldiği o yaşantısını farklılaştırmak, değiştirmek ve karşı tarafa göre adapte etmek zorunda kaldığı durumlarla karşılaşabilir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Yeni bir şehre taşındığımızda, burada yeni okul arkadaşlarımızla, yeni mahalle arkadaşlarımız olacaktır. Yeni bir okul demek yeni arkadaşlar ve yeni yeni fikirler demektir.

Böyle bir durumda başlangıçta utangaçlık duyuyor olsak bile, ilerleyen süreçte belki eski okulundan daha iyi kişilerle ve daha seni anlayacak insanlarla da bir araya gelebilirsin. Bu yüzden hem yeni olduğun için hem sonradan gelen kişi olduğun için onlara karşı daha ılımlı daha saygılı ve daha  anlayabilir bir şekilde davranmak gerekir.

Bir yerde yeni olmak demek; ezilmek ya da dışlanmak demek değildir. Bunu da unutmamak gerekir.

Yine böyle farklı bir ortama girildiğinde onların yaşam tarzlarını ve bulundukları yerdeki konumlarını da unutmayarak sadece kendi isteklerimiz doğrultusunda bir şeyleri yapmaya çalışmamalıyız. Bunun sonucunda karşı tarafın hiçbir oyun faaliyetlerini katılmamak gibi bir durum ortaya çıkar.

Bu da yeni girdiğimiz çevrede hiçbir şekilde arkadaş edinemememizi ve o buraya adapte olamamamıza sebep olacaktır. Oyuncaklarına, oyunlarına hoşgörülü bir şekilde yaklaşabilmeliyiz. Belki sana çok farklı gelecek şeyler olabilir, deneyebilirsin. Ve her zaman için oyun ortamında da, hayatta da, okul ortamında karşı tarafa saygı duyabilmekte önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.