Yazarın kendi yaşam öyküsünü yazarken anılarından da yararlanması esere ne gibi özellikler katar?

Yazarın kendi yaşam öyküsünü yazarken anılarından da yararlanması esere ne gibi özellikler katar? Değerlendiriniz.

 

Yazar kendi yaşam öyküsünü anlatırken mutlaka öznel yaklaşacak ve belki de kendisini tam olarak yansıtamayacaktır. Doğum tarihi okuduğu okullar yaşadığı şehir medeni durumu ve ailesi ile ilgili bilgi vererek ortalama bir otobiyografi oluşturacaktır. Yazar çevresinde bulunan kişileri derinlemesine yaşam öyküsüne yansıtmamalıdır. Geniş bir açıdan yansıttığı çevresi ile yazar yaşam öyküsünden uzaklaşacaktır. Eserlerinden söz ederek yaptığı işleri anlatabilir ve kendisini farklı bakış açılarından tanıtabilir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Yazar kendi yaşam öyküsünü yazarken yazdığı yazıyı sıradanlıktan çıkartmak adına anılarından da yararlanabilmektedir. Yazarın anılarını anlatması kendisinin hayatına objektif bir bakış açısı da geliştirecektir. Yazarın duygu ve düşünce dünyasını da yansıtacak olan anıları okurların kendisini daha iyi tanımasına ve kendilerinden bir parça bulmalarına neden olacaktır.

 

Yazar kendi yaşam öyküsüne anılarını eklerken sade ve anlaşılır bir dil kullanması gerekmektedir. Anılarını net ve doğru şekilde anlatması gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki otobiyografinin değeri, yazarın içten anlatımı, gerçeğe bağlı anlatımına, doğal ve gerçekçi anlatımına bağlıdır. Biyografiyi yazarken benmerkezci olurken aynı zamanda da objektif olmak gerekmektedir.

 

Kendi yaşamını anlatan yazar anlatım yaparken en çok anılarından yararlanmaktadır. Bu nedenle otobiyografi anlatımı bu yönü ile anı türüne yaklaşmaktadır. Yalnız anılarını anlatan yazarın bulunduğu dönemi yansıtma gibi bir endişesi yoktur amacı sadece kendini tanıtmak ve daha derin yönlerini ortaya çıkartmaktır. Bu nedenle okuyucuları sıkmadan kendisini tanıtmaktadır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oy Verilmemiş)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir