Yaz Tatilini Verimli Geçirmek İçin Tavsiyeler

Tatil nedir ?
Yorgunluğun atılması ,bedenin ve zihnin dinlenmesi ve  rahatlatılması için çalışmaya verilen araya tatil denir.

Tatil hem dinlenme ve eğlenme hem de kişisel gelişim için  bir fırsat olabilir. Üç ay boyunca dersler, ödevler ve sınavlardan uzak  kalacak olan öğrencilerin tatil rehavetine kapılmamaları  gerekir. Tatil iyi planlanmazsa ,çocuklar tüm yazı televizyon,  internet başında geçirecektir. Bu da çocukların zihinsel, fiziksel  gelişimini engelleyecek aynı zamanda da bazı problemlere  zemin oluşturacaktır.

Tatile Başlarken
Her öğrenci ,bir yaz tatili programı yapmalıdır.  Planlama çocuk ve ailenin ihtiyaçları, ailenin şartları
doğrultusunda ; çocukla beraber yapılmalıdır.  Çocuğun görüşünün alınmasının çocuk için tatil yapıp
yapmamaktan daha önemlidir.  Yaz tatilini ,iyi bir planlama ile etkin ve verimli bir şekilde geçirebiliriz.

YAZ TATİLİNİ NASIL DEĞERLENDİRELİM ?

A – DERS ÇALIŞMAK .
1 – Konu tekrarı yapmak : İnsan öğrendiklerinin ;
% 75’ini bir hafta içerisinde ,
% 66’sını bir gün içerisinde ,
% 54’ünü de bir saat içerisinde unutur. Unutmayı önlemenin en iyi yolu yapılan tekrarlardır.

2 – Eksik kalan konuları tamamlamak : Eksik bilgilerin üzerine
yapılan öğrenme verimli sonuçlar vermez, yeni bilgilerin tam
ve bilinçli olarak öğrenilmesini engeller.
3 – Çalışılmış olunmasına rağmen zayıf hissedilen derslere ya da konulara çalışmak .
4 – Yeni konular çalışmak .

B – KİTAP OKUMAK .
Yaz tatili için Kitap listesi oluşturulmalı: Öğrencilerin düzeyine ve zevklerine uygun bir kitap listesi oluşturularak bu kitapları okuması teşvik edilmelidir. Mümkünse ailecek kitapçılara, kütüphanelere gidilerek okuma teşvik edilmelidir. Hatta mümkünse aile okuma saatleri ile birlikte kitap okumak özendirilmelidir.

C – YAZ KUSLARINA GİTMEK .
Spor, müzik ya da resim kurslarına gidilmeli; Özellikle yaz kursları öğrencilere bilmedikleri bir alandaki yetenekleri keşfetmesine fırsat sağlayacak, ayrıca estetik duyguların gelişimine de yardımcı olacaktır. Bunun için müzik, resim gibi beceri kursları değerlendirilebilir.
Kur’an kurslarına gitmek. Çocukların dini ve ahlaki bilgiler edinmesini sağlar.

D – DİL KURSLARINA GİTMEK .

Dil okulu kursları değerlendirilmeli: Çocukların dil okuluna gitmesi onlara çok yönlülük kazandıracaktır. Ayrıca bu kurslar öğrencilere zamanı etkin kullanması ve yazın planlı geçmesi için de fayda sağlayacaktır.

E– GEZMEK .
Farklı şehirler ya da kendi şehirlerinde bulunan tarihi ve kültürel gezilerle çocuklarının zihinlerini canlı tutabilirler.

F – SOYAL FAALİYETLERDE BULUNMAK .
Sosyal faaliyetlere ; tiyatro, sinema, konser, spor vb zaman ayırın. Hobilere daha çok zaman ayrılması şeklinde olabilir. Bisiklete binme , uçurtma uçurma, top oynama yürüyüş yapma, balık tutma, yüzme, yakın çevreye gezi düzenleme yapılacak faaliyetler arasında yer alabilir.

G – AİLECE VAKİT GEÇİRMEK.
Yaz tatili, ebeveynlerin çocuklarıyla birlikte vakit geçirmeleri için çok iyi bir fırsattır. Bu zaman diliminde mümkün olduğu kadar çok birlikte zaman geçirin. Tatili birbirinizi daha iyi tanımak, anlamak ve birbirinizin arkadaşlığından zevk almak için değerlendirin.

H – ARKADAŞLARIYLA VAKİT GEÇİRMEK.
Arkadaşlarla bir araya gelip ortak bir takım aktiviteler yapılması.

I – AKRABA ZİYARETLERİ .
Aile ilişkileri güçlendirilmeli ; Uzun yaz tatili akrabalar ile ilişkilerin güçlenmesine de katkı sağlayabilir. Akrabalar ziyaret edilerek çocukların aile ruhunu anlaması ayrıca birlik ve beraberliğin önemini keşfetmesi sağlanabilir.

J – BİR İŞTE ÇALIŞMAK .
Mesleki deneyim yaşanmalı ; Yaşına, ilgi alanı ve yeteneklerine uygun kısa süreli çalışma öğrencilere sorumluluk alma, zorlukları öğrenme açısından katkı sağlayacaktır. Ayrıca küçük bir harçlık da alabileceği bu deneyim para kazanmanın önemini gösterecektir.
Çocuk çalışarak sorumluluk alıyor ve ailesine katkıda bulunuyor. Ayrıca çocuk nelere yeteneğinin olduğunu fark ediyor ve gelecekteki meslek seçimini de bu durum etkiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.