Yaz mevsiminde yediğiniz meyveler hangileridir?

Yaz mevsiminde yediğiniz meyveler hangileridir? Neden?

 

Besinler, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu ama her zaman üretemediği çeşitli vitamin kaynaklarını içerisinde bulunur. Vücudumuza gerekli olan bu vitaminleri almak için de ürün beslenmemizdeki ürün çeşitliliğini artırmamız gerekmektedir.  Sağlığımız için gerekli besinleri her an duyuran uzmanlar özellikle çiğ tüketilen sebze ve meyvelerin yararları konusunu her zaman duyurmaktadır. Genellikle çiğ olarak tüketilen besinler olan meyvelerin faydalarından ve tüketilmesi gereken miktar önemlidir. Her şeyin fazlasının zararı olacağı gibi meyvelerin de fazla tüketilmesi zararlı olacaktır. Faydaları çok diye düşünerek çok fazla tüketmek de doğru bir tutum değildir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Yaz mevsimin en güzel yanlarından biri kesinlikle çok lezzetli meyveler olmasıdır. Yaz meyveleri denilince akla ilk gelenlerden olan çilek, karpuz, kavun, dut, incir, vişne, kiraz, yenidünya gibi meyveler lezzetlerinin yanı sıra tam bir şifa kaynağıdır. Ama bu meyveleri tüketirken aşırıya kaçmamak gerekir.

Buradaki meyvelerin hepsini severek yiyorum. Hatta kış geldiğinde yaz meyvelerini giremeyeceğim için biraz üzülüyorum. Yaz meyveleri de yaz mevsiminin sıcaklığında bizi serinletecek şekilde yaratılmıştır. Mesela karpuz gerçekten insanın içini ferahlatan bir meyvedir ve yaz aylarında buna çok ihtiyaç duyarız. Çilek ise lezzeti sayesinde kendisini çok özleyen bir meyvedir. Ayrıca bu yaz meyvelerinin de yararı saymakla bitmez. Gerekli besinleri ve vitaminleri alabilmemizin yolu bu meyveleri tüketmektir.  İncir gibi meyveler de yazın olur fakat çok fazla bulunmaz. Bunun nedeni de her bölgede incirin yetişmemesidir. Çünkü incir nemli ve sıcak olan bölgelerde yetişme olanağı olan bir meyvedir. Bu meyveleri tam da mevsiminde yemek gerekir. Mevsiminde yediğimiz zaman da gerekli vitaminleri almamız mümkündür. Vişne gibi meyveleri ise yazın stok yapıp kışın ise çıkarıp meyve suyu olarak tüketebiliriz. Yazınki meyvelerden kışın da vitamini almamızı sağlayacak şey de budur. Stok yapıp sonra gerektiğinde çıkararak kışın da tüketilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir