Yay ayraç ( ) işaretinin kullanıldığı üç cümle yazınız.

Yay ayraç ( ) işaretinin kullanıldığı üç cümle yazınız.

 

1- Kimsesiz denebilecek bu postacı, o vakit ıslak saçlarından yanaklarına doğru süzülen, onu ağlıyor gibi gösteren bu yağmurun altında, bu ümitsiz hayatta, bu kimsesiz dağıtıcı ağrı bir üzüntü ile sokaktakileri seyrederken (yanında annesi var oluğu halde) düşüncelerinde, sokaktan geçenlerin çantasındaki mektup sahiplerinden başka birileri olmadığını, bu mektuplardan hiçbirinin 20 yıllık memurluk hayatından bir avuntu kaynağı olarak kendisine gelmediği şeklindeki karamsar düşünceler geçiyordu.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

2-  Her gün bu kitap ve defter dolusu çantayı sırım gibi vücuduyla (sağlıklı, sert, dinç) taşımak, 2 kilometre uzaklıktaki bu köy okuluna yağmurlu havalarda, çamurlu köy yollarında, karlı havalarda taşımak bu bitmek bilmez gibi görünen okul günlerinde ayakları takatten (güç) kesilene kadar yürüdükten sonra akşamlarını da ders çalışarak geçirmek ve yıllar sonra iyi bir bölümden mezun olarak iyi bir meslek sahibi olmak ve kendisi gibi olmamak için çok çalışmak ve mücadele etmek zorunda olduğunu söylüyordu çocuğa, gariban babası.

 

3- Cihanın tarihi, vatanı uğrunda senin kadar uğraşan, kanını döken bir millet daha gösteremez. Senin kadar kimse kendi vatanına sahip ol­maya hak kazanmamıştır. Bu vatan ya senindir ya kimsenin. (Ahmet Hikmet Müftüoğlu)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.