Yaşayabileceğiniz acil durumlar nelerdir?

Yaşayabileceğiniz acil durumlar nelerdir? Acil durumlarda yardım alabileceğiniz kurumlar hangileridir?

Öncelikle acil durumun ne olduğunu ve kapsamını tam olarak bilmek gerekir. Acil durum meydana gelebilecek yangın, patlama, herhangi bir doğal afet gibi acil müdahale, mücadele, ilkyardım veya tahliye gerektiren olaylara denir. Böyle bir durumla karşılaşıldığında panik yapılmamalı, soğukkanlı olunmalı ve bilinçli hareket edilmelidir.

Ülkemizde, sahip olduğu konum gereği, yoğun tektonik faaliyetlerle karşılaşılır. Örneğin sıklıkla farklı şiddetlerde sarsıntılara maruz kalınır. Bölgesel farklılıklar da göz önünde bulundurulursa heyelan, yangın ve sel gibi doğal afetler de sık sık yaşanır. Engellemeye çalışmak bir yana, asıl önemli olan korunmaktır. Bu konuda devletin olduğu kadar toplumun ve bireylerin de üzerine düşen sorumlulukları olduğu unutulmamalıdır. Bunun için de öncelikle temel afet eğitimi almak gerekir. İlkyardımın hayati önem taşıdığı ise tartışılmaz bir gerçektir. Olay anında nasıl hareket edilmeli, ne yapılmalı ya da yapılmamalı, olay sonrasında nasıl bir yol izlenmeli gibi hayat kurtarıcı temel bilgiler edinmek önemlidir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Sıklıkla karşılaşılan bir diğer acil durum da yangındır. Küçük çaplı ev kazalarından çıkan yangınlardan orman yangınlarına kadar oldukça geniş bir yelpazede görülebilir. Asla panik yapılmamalı, bilinçli hareket edilmeli ve vakit kaybedilmeden itfaiyeye haber verilmelidir.

Bir diğer önemli husus da acil durumlarda hangi kurumlardan yardım alınacağıdır. Bunun için kısaca şöyle bir liste yapılabilir:

Ambulans: 112

İtfaiye: 110

Orman Yangını: 177

Polis İmdat: 155

Jandarma İmdat: 156

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.