Yaşantınızda eylemlerinizin bilinçli olması size ve etkileşimde olduğunuz insanlara ne sağlar?

Yaşantınızda eylemlerinizin bilinçli olması size ve etkileşimde olduğunuz insanlara ne sağlar? Değerlendiriniz.

 

Yaşantımızda eylemlerimizin bilinçli olması size ve etkileşimde olduğumuz insanlara bence en önemlisi yaşam alanı sağlar. Kişinin kararları ve buna bağlı olarak eylemleri, davranışları asla sadece kendisi için bağlayıcı değildir, hatta öyle bir zaman gelir ki kişinin kendinden çok etrafını, etkileşimde olduğu tüm bireyleri etkileyebilir. Bir ormanın ortasında dahi yaşıyor olsan alınan kararlara bağlı eylemler diğer canlıları etkiler.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Bu sebeple kişinin sadece kendini düşünerek hayata geçirdiği eylemler hesaplı olmalıdır. Diğerlerine zarar mı verir yoksa yarar mı sağlar bu ayrıntı önemsenmelidir. Ortak hayatı paylaşan insanlar için  eylemlerinin bilinçli olması daha da önemlidir. Çünkü etkilenmemesi mümkün değildir, bireysel düşüncelerle alınan bireysel kararlar kişinin yaşamında ki diğer insanların hayatında kalıcı hasarlara neden olabilir. Bu sebeple kişinin eylemlerinin bilinçli olması hem kendisi için hem de etkileşimde olduğu diğer bireyler için bağlayıcı olmalıdır.

 

Kişinin eylemlerinin bilinçli olması kişiye olumlu bir ortam etkileşimde olduğu diğer insanlara da büyük oranda fayda sağlar, fayda dahi sağlamasa bile zarar sağlamamış olması da bir nevi fayda olarak değerlendirilebilir. Çünkü eylemlerin bilinçli olması demek sonuçlarının daha hesaplanabilir olduğu anlamına gelir ki bu da bireye doğru karar verebilme kabiliyeti kazandırır. Bu sebeple bilinçle alınan kararlar kişiye kazanımdır, sonuçları hesaplanmış hareketler olduğundan sürprizler içermez ve hayal kırıklığı yaşatmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.