Yaşanılan gündüz süresinin bugüne göre daha az olması için çizgisel hızda ne tür bir değişimin olması gerekir?

Yaşanılan gündüz süresinin bugüne göre daha az olması için çizgisel hızda ne tür bir değişimin olması gerekir?

Gün uzunluğunu dünyanın eksen hareketi belirler. Dünyamız kendi etrafında ki bir tur dönüşünü 24 saatte tamamladığı için gün uzunluğu 24 saattir. 24 saat ise gece ve gündüz olarak bölünür. Mevsimine göre 24 saatin bir kısmında gece, diğer kısmında ise gündüz yaşanır. Yaşanılan gündüz ve gece süresi ise mevsime ve çizgisel hıza bağlı olarak değişir.

Dünyanın kendi etrafında dönerken oluşan hıza çizgisel hız denir. Dünyanın kendi etrafında dönüşü esnasında ortaya çıkan çizgisel hız her yerde aynı değildir. Dünyamızda en hızlı dönen yani çizgisel hızın en fazla olduğu yer Ekvator çemberidir. Ekvatordan kutuplara doğru gidildikçe de çizgisel hız azalır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Yaşanılan gece-gündüz süresinin bugüne göre değişmesi ise çizgisel hızın değişmesiyle mümkündür. Eğer dünyamız bugünkünden daha hızlı dönerse bir turunu daha kısa sürede tamamlar. Bu durumda gün süresi kısalır. Gün süresi kısaldığından yaşanılan gece ve gündü süreleri de kısalır.

Örneğin; gün uzunluğu 24 saattir. Ekvatorda gece-gündüz süresi daima eşittir. Gece süresi 12 saat, gündüz süreside 12 saattir. Eğer dünyamız bugünkünden daha hızlı dönseydi, yani çizgisel hız iki kat daha fazla olsaydı bir gün 12 saat olurdu. Bu durumda 12 saat gün süresinin 6 saati gündüz, 6 saati gece olurdu.

Dolayısıyla yaşanılan gündüz süresinin bugüne göre daha az olması için çizgisel hızın iki kat daha fazla olması gerekirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir