Yaşadığınız yerlerde kullanılan aydınlatma araçları acaba doğru bir şekilde tasarlanmış mı?

Yaşadığınız yerlerde kullanılan aydınlatma araçları acaba doğru bir şekilde tasarlanmış mı? Sokakların ve yolların doğru bir şekilde aydınlatılması için tasarımın nasıl olması gerekir?

Işık doğadaki tüm canlılar için ama özellikle insanlar için son derece önemli olan bir olgu. Doğal ışığın günümüz şartlarında yetmesi ise mümkün değil ve doğal olmayan ışık türlerinden faydalanabilmek için de aydınlatma üniteleri kullanılıyor. Bu noktada da gerek iç, gerek ise dış mekanlarda çok farklı türden aydınlatma araçları var. Ama kimi zaman yaşanılan yerlerde doğru bir biçimde kullanılmıyor. Örneğin sokak ışıklarının gündüz güneş çıkmasına rağmen hala yanması, ara sokaklarda yeterli düzeyde aydınlatma araçları yok iken, ana sokaklarda çok fazla ışığın olması yanlış olan bir uygulama. Keza göze zarar veren renklerde yapılan ve göze doğrudan yansıyan ışıklar da yine yanlış aydınlatma uygulamalarıdır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Doğru Aydınlatma Nasıl Olmalı?

İşte buna istinaden şehir planlamacıları ve elektrik mühendislerinin bu alanda çok ciddi çalışmalar ve planlamalar yapmaları gerekir. Hangi sokak, hangi yolda kaç metre ara ile aydınlatma araçları konulacağı ve hangi Watt değerinde olacağı çok iyi hesaplanmalı. Bunun yanında ara sokaklar için de mutlaka doğru aydınlatma üniteleri, doğru yerlere ve göz sağlığına zarar vermeyecek biçimde yerleştirilmeli. Neon ışıklardan da olabildiğine uzak kalınmalı. Bulunulan yol ve sokağın durumuna uygun olarak enerji verimliliğine uygun olarak A++ olarak üretilen aydınlatma üniteleri kullanılmalı. Işığın renk seçimleri de son derece önemli. Özellikle Parlament mavisi gibi renklerin gözü çok etkilediği bilindiğinden soft olan aydınlatma araçları tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir