Yaşadığınız yerin ismini nasıl aldığı ile ilgili bir araştırma yapınız.

Yaşadığınız yerin ismini nasıl aldığı ile ilgili bir araştırma yapınız.

Yaşadığımız yerlerin isimlerinin nereden geldiğine tarihi kaynaklardan ulaşabiliriz. İstanbul Ümraniye ilçesinin ilk isminin Yalnız Selvi olduğu bilinmektedir. Ümraniye’ye ilk yerleşen topluluk Frigyalıla’rdır. Frigyalılar’ın kutsal inanışlarında Çam ağacı olduğu belirtilmektedir. Şimdiki Ümraniye bölgesine o dönem çamlarla kaplamışlardır. Frigyalılar yerleşmeden önce bozkır olan bölge sonradan tamamen değişmiştir. Sadece Ümraniye değil Çamlıca bölgesinden başlayarak Alemdağ ve Kayış Dağı’na kadar tüm bölgeyi ağaçlarla döşemişleridir. Zaten eski İstanbul’un daha fazla ağaç ile kaplı olduğu ve coğrafi yapısının da buna uygun olduğu bilinmektedir.

Ümraniye bölgesinin ağaçlarla kaplı hale gelmesi ile de ismi değiştirilmiştir. Çünkü ilk isminden çok farklı bir görüntüye kavuşmuştur. Ümran kelimesinin anlamı, kalkınmış, gelişmiş yer demektir. Bu ismi almasında ağaçlarla kaplanmasının yanı sıra bölgeye yerleşen toplumlarında etkisi olmuştur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Frigyalılar’dan sonra bölgeye Romalılar ve Bizanslılar yerleşmiş.  Bu topraklar zaman zaman Bizans ve Müslüman ordular tarafından el değiştirmiştir.

Balkan Savaşları sırasında da el değiştiren topraklara Yugoslavya ve Bulgaristan’dan da muhacirlerin yerleşmesinden dolayı bir dönem de Muhacir köy olarak anılmıştır.

Ümraniye ilçesi 1960 yılına kadar köy olarak kalmış, ilk belediye 1963 yılında kurulmuştur. 1980 ihtilali sonrasında belediye olmaktan çıkarılarak Üsküdar’a bağlanmıştır. 1987 yılında tekrardan belediye olmuştur.

Ümraniye ilçesinin bu günkü adını almasında ve gelişmesinde tüm Türkiye’de olduğu gibi farklı birçok toplulukların yaşamış olması ile gelişmişlik seviyesinin artması önemli rol oynamıştır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 Oy, Ortalama: 2,33 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir