Yaşadığınız yerin iklim özellikleri hakkında neler söyleyebilirsiniz.

Yaşadığınız yerin iklim özellikleri hakkında neler söyleyebilirsiniz.

Yaşadığım yer olan Ankara denizlerden uzak, bozkırın ortasında yer alan bir kent. Ancak yüzölçüm olarak oldukça büyük. Bu yüzden farklı iklimlerin görüldüğü bir kent. Kentin kuzeyi Karadeniz bölgesine komşu. Bu yüzden kentin kuzey kesimi Karadeniz ikliminin etkisiyle yağışlı birazda ılıman bir iklime sahip. Kentin geriye kalan kısmı ise karasal step iklim özelliklerinin etkisi altında.

Kış mevsimi oldukça soğuk ve sert geçer Ankara’da. Çok sık kar yağar. Kışın bazı dönemlerinde sıcaklıklar aşırı düşer ve -20 dereceleri bile görürüz. Don olayına kışın alışkınız. Sert ve soğuk rüzgârları ise her kış yaşıyoruz zaten.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İlkbahar mevsimi sıcaklıkların birden yükselmeye başladığı dönem. Kışın kar yağışları yerini yağmurlara bırakır. Etrafımız yeşillenmeye başlar.

 

Yaz mevsimi çabuk gelir ve sıcaklıklar yükselir. Bazı dönemler bunaltıcı sıcaklıklar herkesi gölgelere sığınmak zorunda bırakır. Zaten yaz boyu sıcaklık 30 derecenin altına düşmez. Yaz mevsimi en az yağış gördüğümüz mevsim. Yağışın azalmasıyla birlikte zaten az olan yeşilliklerde sararır.

Sonbahar mevsimi ise soğukları hissetmeye başladığımız mevsim. Zaten az olan ağaçlar yapraklarını döker ve soğuk sert kışa hazırlık yapar. Yağışlar yağmur şeklinde yaz mevsimine göre daha fazla yağmaya başlar ve biraz artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.