Yaşadığınız yeri nasıl tarif edersiniz?

Yaşadığınız yeri nasıl tarif edersiniz?

Yaşadığım yer benim adresimdir. Günlük hayatta ki adresin coğrafyada ki karşılığı ise coğrafi konumdur. Dolayısıyla yaşadığım yeri coğrafi konum unsurlarını kullanarak tarif ederim.

Coğrafi konum ise matematik-mutlak konum ve özel-göreceli konum olarak iki şekilde ifade edilir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Matematik konum herhangi bir yerin paralel, enlem, meridyen, boylam unsurlarıyla ifade edilmesidir. Günlük hayatta ise bu unsurların yerine; mahalle, sokak, bina ve daire numarası ile yaşadığımız yeri tarif ederiz.

Coğrafi konumun diğer unsuru ise özel-göreceli konumdur. Özel konum herhangi bir yeri diğer alanlardan ayıran kendine has özellikler demektir.

 

Yaşadığım yeri bazen de herkesin bildiği özellikleri ile tarif ederim. Ben İstanbul’da yaşıyorum. İstanbul’un herkesçe bilinen pek çok özelliği var. Dolayısıyla bu özelliklerden bazılarını söylemem yetiyor. Örneğin; en kalabalık şehir, boğaz manzaralı şehir dediğimde herkes bu ifadelerin İstanbul’a ait olduğunu biliyor. Yaşadığım evi ise çevremde yine herkesçe bilinen özellikler ile tarif edebiliyorum. Evimiz herkesçe biline meşhur bir meydana oldukça yakın. Dolayısıyla meydanı söylemem ile insanlar yaşadığı yeri anlayabiliyor ve ben de çok kolay yaşadığım yeri tarif edebiliyorum.

Bu durum hemen herkes için geçerlidir. Yaşadığınız yer herkesçe bilinen önemli veya meşhur bir yere yakın ise yaşadığınız yeri çok kolay tarif edebilirsiniz. Herhangi bir meydan, heykel, avm, spor tesisi, büyük bir cadde gibi yerler adres tarif etmek için büyük kolaylık sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir