Yaşadığınız yere ait coğrafi özelliklerin bilinmesi günlük hayatta ne gibi kolaylıklar sağlar?

Yaşadığınız yere ait coğrafi özelliklerin bilinmesi günlük hayatta ne gibi kolaylıklar sağlar?

Coğrafi özellik; herhangi bir bölgenin konumu, iklimi, bitki örtüsü, toprak türü, yer şekilleri, nüfus özellikleri, ekonomik ve kültürel faaliyetleri, ticari yapısı ve ulaşım gibi özellikleri demektir.

Coğrafya, insanın yaşadığı doğa ile arasında bağlantı kuran bir bilimdir. İnsanlar yaşadıkları çevreye göre şekillenir. Yaşayış tarzlarından günlük hayat aktivitelerine kadar her şey çevresel koşullara göre şekillenir. Dolayısıyla insanlar bulundukları bölgenin coğrafi şartlar neyi gerektiriyorsa ona göre hayatlarını sürdürür.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Yaşadığımız bölgenin coğrafi özelliklerini bilmek yaşadığımız ortama daha uyumlu bir hayat sürmemizi sağlar. Örneğin yaşadığımız bölgenin iklim özellikleri giyim tarzlarımızı belirler. Yıl boyu sıcak bölgelerde yaşayan insanların giyim tarzları ile yıl içinde dört mevsim yaşadığımız bölgenin giyim koşulları birbirinden farklıdır. Giysi satın almak için alışverişe çıktığımız zaman hem o an yaşadığımız iklim özelliklerinin gerektirdiği giysiler alırız hem de mevsimin değişeceğini bildiğimiz için gelecek olan mevsime göre giysi satın alırız. Eğer sert ve soğuk bir kış yaşanan bölgedeysek kış giysilerini ona göre alırız.

 

Bulunduğumuz bölgede yaz mevsiminin serin geçtiğini bilmemiz, tatil için daha sıcak bölgelerde tatil yapma planları yapmamıza neden olur.

Denize kıyısı olan bir yerde yaşıyorsak liman hizmetleri ile bazı yolculuklarımızı denizyollarıyla yapabileceğimizi biliriz.

Yine bulunduğumuz bölgede ormanların olduğunu bilmemiz yaz mevsiminde bazı aktivitelerimizi planlarken göz önüne almamızı sağlar. Örneğin bazı piknikleri ormanlık bölgelerde yaparız.

Dolayısıyla başta iklim olmak üzere yaşadığınız yere ait coğrafi özelliklerin bilinmesi günlük aktivitelerimizi doğrudan etkiler ve hayatımızı şekillendirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir