Yaşadığınız yerdeki en yaygın ekonomik faaliyetler hangileridir?

Yaşadığınız yerdeki en yaygın ekonomik faaliyetler hangileridir?  Bu ekonomik faaliyetlerle ilgili meslekler hangileridir?  Ailenizde bu mesleklerden olanlar var mıdır? Varsa kimlerdir ve meslekleri nelerdir? 

Yaşadığım bölge olan Marmara bölgesinde en yaygın ekonomik faaliyetler; sanayi, ticaret, ulaşım ve turizmdir. Bu ekonomik faaliyetlere bağılı olarak yapılan meslekler şunlardır;

Sanayi ile ilgili meslekler; fabrika işçiliği, kimya mühendisi, makine mühendisi, otomotiv mühendisi, çevre mühendisi, elektrik mühendisi, elektrik teknisyeni, oto tamir teknisyeni, operatör, insan kaynakları müdürü,  endüstriyel makine tamircisi gibi mesleklerdir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Ticaret ile ilgili meslekler; manav, kuyumcu, nalbur, market elemanı, satış temsilcisi, kasiyer, tuhafiyeci, esnaf, marketçi, gözlükçü, tüccar gibi mesleklerdir.

Ulaşım ile ilgili meslekler; tır şoförü, otobüs şoförü, taksi şoförü, pilot, tren makinisti, metro sürücüsü(vatman), gemi kaptanı ve lojistik uzmanı gibi mesleklerdir.

Turizm ile ilgili meslekler; tercüman, turizm rehberi, otel müdürü, tur operatörü, aşçı, garson, otel görevlisi, halkla ilişkiler müdürü, kat hizmetleri sorumlusu, restoran müdürü, satış ve pazarlama müdürü, mutfak yöneticisi, seyahat acentecisi gibi mesleklerdir.

 

Ailemizde babam sanayi sektöründe çalışır. Oto tamir teknisyenidir.

Annem turizm sektöründe çalışır. Satış ve pazarlama müdürüdür.

Amcam ticaret sektöründedir. Tuhafiye dükkânı işletir.

Dayım ulaşım sektöründe çalışır. Tır şoförüdür.

 

Yaşadığım bölge olan İç Anadolu bölgesinde en yaygın ekonomik faaliyetler; tarım, hayvancılık, sanayi ve ticarettir.

Tarım ile ilgili meslekler; çiftçi, ziraat mühendisi, orman görevlisi, orman mühendisi gibi mesleklerdir.

Hayvancılık ile ilgili meslekler; besici, mandıracı, çoban, seyis, balıkçı, kasap, veteriner gibi mesleklerdir.

Sanayi ile ilgili meslekler; fabrika işçiliği, kimya mühendisi, makine mühendisi, otomotiv mühendisi, çevre mühendisi, elektrik mühendisi, elektrik teknisyeni, oto tamir teknisyeni, operatör, insan kaynakları müdürü,  endüstriyel makine tamircisi gibi mesleklerdir.

Ticaret ile ilgili meslekler; manav, kuyumcu, nalbur, market elemanı, satış temsilcisi, kasiyer, tuhafiyeci, esnaf, marketçi, gözlükçü, tüccar gibi mesleklerdir.

Ailemizde babam tarım sektöründe çalışır. Çiftçilik yapar.

Amcam hayvancılık sektöründedir. Veterinerlik yapar.

Annem ticaret sektöründe çalışır. Markette kasiyerlik yapar.

Dayım ulaşım sektöründe çalışır. Otobüs şoförlüğü yapar.

“Yaşadığınız yerdeki en yaygın ekonomik faaliyetler hangileridir?” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir