Yaşadığınız yerdeki ekonomik faaliyetlerin aile bütçenize katkısı hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Yaşadığınız yerdeki ekonomik faaliyetlerin aile bütçenize katkısı hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Yaşadığım kent olan İstanbul’da turizm sektörü oldukça gelişmiştir. Çok fazla turistin geldiği bir kentte yaşadığımız için turizm sektöründe çalışanların sayısı da oldukça fazladır. Tercümanlar, turizm rehberleri, tur operatörleri, otellerde çalışan aşçı, garson, otel görevlisi, halkla ilişkiler müdürleri, otel müdürleri bu sektörde çalışan bazı meslek gruplarıdır. Dolayısıyla turizmin kent ekonomisine katkısı da oldukça fazladır. Babam da bu sektörde çalışanlardan biridir. Bir otelin servis şoförlüğünü yapıyor. Havaalanından aldığı turist gruplarının otele getiriyor. Bu yüzden turizm sektörü pek çok aile gibi bizim de bütçemizi karşılığımız bir sektördür.

Yaşadığım kent olan İstanbul, nüfusu fazla olduğu için ticaret faaliyetlerin de oldukça yoğun olduğu bir kenttir. Bu sektörde çalışan çok fazla insan var. Babam da bunlardan biridir.  Kendisine ait bir dükkânı var. Esnaflık yapıyor. Dükkânında inşaat malzemeleri satıyor. Yani babam nalburdur. Nüfusun fazla olduğu bölgemizde inşaat sektörü oldukça gelişmiş durumdadır. Hemen her yerde yeni yerleşim yerleri yapılıyor. Babam da inşaat sektörünün ihtiyaç duyduğu malzemeleri satıyor.  Bu yüzden aile bütçemizi ticaret sektöründen karşılarız.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Yaşadığım kent olan İstanbul’da sanayi sektörü oldukça gelişmiş durumdadır. Nüfusun büyük bir kısmı bu yüzden sanayi sektöründe çalışır. Aile bütçemizi de bu sektörde çalışan babam karşılar. Babam bir fabrikada elektrik teknisyeni olarak çalışır. Büyük bir fabrika da oldukça yorucu bir mesleği var. Çünkü tüm makineler elektrikle çalışıyor. Hepsinin çalışmasından da babam sorumludur. Oldukça yoğun bir çalışma temposu var. Bazen işi uzadığı içinde eve geç geliyor. Geldiğinde de oldukça yorgun oluyor.

Yaşadığım kent olan İstanbul’da ulaşım sektörü oldukça gelişmiştir. Babam da ulaşım sektöründe çalışıyor ve meslek olarak tır şoförlüğü yapıyor. Tır şoförlüğü oldukça zor bir meslektir. Çünkü çok uzak mesafelere tırla ürün taşıyan babam bazen bir kaç gün eve gelmiyor. Yurt dışına gittiğinde ise bazen bir ay babamı göremiyoruz. Eve geldiğinde ise yolculuğu esnasında yaşadığı ilginç anılarını dinliyoruz. Hem zor hem de ilginç bir meslek tır şoförlüğü. Sürekli yeni yerler, yeni insanlar, farklı kültürler görmek oldukça ilgi çekici geliyor. Bir de şu uzun süren ayrılıklar olmasa ben bile tır şoförü olmak isterdim. Dolayısıyla aile bütçemizi babam, ulaşım sektöründe, şoförlük mesleğiyle kazanıyor.

Bulunduğum bölgede tarım sektörü oldukça gelişmiş durumdadır. Bizim buğday yetiştirdiğimiz bir arazimiz var. Sonbaharda ektiğimiz buğdayı yaz mevsiminde hasat ediyoruz. Buğdayın yetişmesi için ilkbahar yağışları oldukça önemlidir. Eğer ilkbaharda yeterli yağış düşerse bu babamın yüzünü güldürüyor. Çünkü buğdayın yetişmesi için ilkbahar yağışları oldukça önemli. Hasat döneminde bol buğday aile bütçemizi rahatlatıyor. Eğer ilkbahar mevsimin de yağışlar yeteri kadar olmazsa buğday verimi düşüyor. Bu durum aile bütçemizin o yıl içinde oldukça sıkıntılı geçeceğini gösterir. Bölgemizde ki diğer buğday yetiştiren çiftçiler için de aynı durum geçerlidir.

“Yaşadığınız yerdeki ekonomik faaliyetlerin aile bütçenize katkısı hakkında neler söyleyebilirsiniz?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir