Yaşadığınız yerde yapılan yöresel yemekler, giyilen yöresel kıyafetler nelerdir?

Yaşadığınız yerde yapılan yöresel yemekler, giyilen yöresel kıyafetler nelerdir?

Türkiye 7 bölgeye ayrılmış ve her bir bölgesinde farklı kültürel miraslara rastladığımız nadir ülkelerden biridir. Bu nedenle günümüzde aynı tip kıyafet giyilse de bazı Anadolu kasabalarında halen eski gelenek ve göreneklerin yaşatıldığını görmekteyiz. Kültür ülkeden ülkeye değiştiği gibi bölgeden bölgeye, ilden ile hatta köyden köye göre bile değişiklik gösterebilir. Örneğin birbirine komşu olan iki köy arasında bile şivede, giyim kuşamda ve yemek kültüründe farklılıkların olduğunuz görmemiz mümkün. Aslında bu farklıkların olması ülkemizin kültürel bir zenginliğidir. Bu seviyede bir kültür yelpazesine sahip olan başka bir ülke yok diyebiliriz.

 

Ülkemizde yapılan yöresel yemeklerdeki farklılıklar gibi yöresel kıyafetlerde ve oynanan halk oyunları da birbirinden çok farklıdır. Bunları örnekler ile açıklamam gerekirse;

 

Mesela Ege Bölgesi’nde zeybek oyunu oynanırken Karadeniz Bölgesi’nde horon tepilir. Hatta bu horon Karadeniz’in çeşitli illerinde bile farklı tarzlarda oynanmaktadır. Bununla birlikte Ege’de zeytin ağırlıklı olarak yetiştiği için bu durum bölgenin yemek kültürünü etkileyerek yemekleri daha çok sebze ağırlıklı ve zeytinyağlı olarak yapılırken,  Karadeniz’de ise bol miktarda balık ve özellikle de hamsinin avlanması sonucu yemek kültürü balık ve özellikle tereyağlı yemekler ağırlıklıdır. Bu iki bölge yöresel giysileri de birbirinden çok farklıdır. Genelde el işlemesi oyalar ve el dokuması kumaşlardan yapılan gömlekler giyilir. Ayakların da ise o dönemi yansıtan çarıklar vardır.  Bu giysilerde kullanılan her bir motif ve desen bölge halkının kültürünün de bir parçası ve simgesi niteliğindedir diyebilirim.

 

Kendi yaşadığım bölgeye gelince, Trakyalı biri olarak bizim yöresel yemeklerimiz arasında keşkek, höşmerim, üzüm hoşafı, peynir tatlısı, yaprak sarması ve etli yahni gibi yemekler vardır. Trakya bölgesinin yöresel kıyafetleri ise, kadınlarda yaşmak, gömlek, şalvar ve motiflerle işlenmiş yeleklerden oluşur. Erkeklerde de kadınlardan farklı bir şalvar, yelek, gömlek ve kasket giyilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.