Yaşadığınız yerde yapılan hayvancılık türünü söyleyiniz.

Yaşadığınız yerde yapılan hayvancılık türünü söyleyiniz.

Yaşadığım yer olan İstanbul bir sanayi ve ticaret kenti. Ancak İstanbul’un 151 tanede köyü var. İstanbul’da Çatalca, Büyükçekmece, Şile, Arnavutköy, Sarıyer de tarım ve hayvancılık yapılıyor ve hem belediye hem de tarım bakanlığı tarafından destekleniyor. Çünkü 15 milyonun üzerinde nüfusu olan İstanbul’un çok fazla et, süt ve yumurta ihtiyacı var.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

İstanbul’da yapılan hayvancılık türü; Büyük baş hayvancılık olarak sığır ve manda, Küçükbaş hayvancılık olarak koyun ve kıl keçisi besleniyor.

Büyükbaş hayvancılık hem mera hem besi ve ahır hayvancılığı şeklinde yapılıyor. Hem et hem de süt üretimi için büyük hayvan çiftlikleri var.

Arıcılığında yapıldığı İstanbul çevresinde ayrıca kümes hayvancılığı da var. Tavuk çiftliklerinin sayısı oldukça fazla. Hatta Hindi, Kaz, Ördek çiftlikleri bile var.

Tabi ki boğazlar ve Karadeniz ile Marmara denizi, balıkçılık faaliyetleri için önemli.

Dolayısıyla İstanbul’da hayvancılık türü olarak, büyük ve küçükbaş hayvancılık, arıcılık, kümes hayvancılığı ve balıkçılık yapılıyor.

 

Yaşadığım yer olan başkent Ankara bürokrasi ve memur kenti.  Ancak geniş ve oldukça engebesiz bir arazisi var. Bu yüzden şehir merkezinin dışında tarım ve hayvancılık yapılan geniş araziler var.

Çubuk, Akyurt, Çankaya, Ayaş, Bala, Beypazarı, Çamlıdere, Çubuk, Mamak, Elmadağ, Güdül, Kahramankazan, Kalecik, Kızılcahamam, Polatlı, Nallıhan ve Şereflikoçhisar tarım ve hayvancılığın Ankara’da yapıldığı yerler.

Kentin et, süt ve yumurta ihtiyacını karşılamaya yönelik faaliyet gösteren hayvan çiftlikleri var ve bu çiftliklerde büyükbaş hayvan olarak en çok sığır besleniyor. Çok az da olsa manda yetiştiren yerlerde var.

Küçükbaş hayvancılıkta yapılıyor. Zaten bozkırın ortasında kurulmuş olan Ankara, küçükbaş hayvancılığa daha uygun. En çok koyun besleniyor ve sayıları bir hayli fazla. Koyun kadar olmasa da keçide besleniyor. Kıl keçisinin yanında tiftik keçisi de besleniyor. Zaten tiftik keçisinin anavatanı Ankara ve diğer adı da Ankara keçisi.

Ankara’da yapılan diğer hayvancılık türü, kentin yumurta ve beyaz et denilen tavuk eti ihtiyacını karşılamaya yönelik olarak yapılan kümes hayvancılığı. 50’nin üzerinde çiftlikte yumurta ve beyaz et üretiliyor.

Arıcılıkta önemli bir faaliyet ve Ankara balı oldukça meşhur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir