Yaşadığınız yerde yapılan hayvancılık faaliyetlerinin neler olduğunu söyleyiniz.

Yaşadığınız yerde yapılan hayvancılık faaliyetlerinin neler olduğunu söyleyiniz.

Yaşadığım yer olan Marmara bölgesi ülkemizin en yoğun nüfuslu bölgesidir. Bu yüzden et, süt ve yumurta başta olmak üzere hayvansal ürün ihtiyacı çok fazladır. Bu yüzden bölgemizde modern hayvancılık faaliyetleri oldukça gelişmiştir.

Marmara bölgesinde, Tekirdağ ile Yıldız Dağları çevresi, Çanakkale ve Balıkesir dolayında azda olsa mera hayvancılığı yapılmaktadır. Trakya ve Bursa da küçükbaş hayvancılık, Çanakkale, Balıkesir ve Bursa da büyükbaş hayvancılık yapılır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Ancak en çok gelişmiş olan besi ve ahır hayvancılığıdır ve oldukça yaygındır. Et ve süt veriminin yüksek olması, pazarlama imkânlarının kolay olması ve mera alanlarının az olması besi ve ahır hayvancılığını geliştirmiştir.

Bölgemizde gelişen diğer hayvancılık faaliyeti ise kümes hayvancılığıdır. Kaz, ördek, hindi ama en çok tavuk yetiştiriciliği oldukça gelişmiştir.

 

Karadeniz ve Marmara denizi balıkçığın gelişmesini sağlamıştır. Özellikle İstanbul ve Çanakkale boğazlarının, balıkların göç yolları üzerinde olmasından dolayı balıkçılık önemli bir faaliyet olmuştur.

Ayrıca İznik ve Manyas göllerinde tatlı su balıkçılığı, akarsuların bulunduğu yörelerde ise alabalık yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Bölgemizde hemen her yörede arı yetiştiriciliği yapılır. Özellikle Trakya bal üretiminde önemlidir.

Bursa, Balıkesir ve Bilecik çevresinde ise ipek böceği yetiştiriciliği yapılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir