Yaşadığınız yerde üretilen ürünlerin ülke tüketimine katkıları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Yaşadığınız yerde üretilen ürünlerin ülke tüketimine katkıları hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Yaşadığım yer olan Marmara bölgesi bir sanayi merkezidir. Çok fazla sayıda fabrikanın bulunduğu Marmara bölgesi sanayi üretiminde ülkemize en çok katkı yapan bölgesidir. Bu yüzden yaşadığım kent olan İstanbul hemen her türlü sanayi tesisinin bulunduğu bir kenttir. Üretilen ürünler hem ülkenin değişik şehirlerine hem de yurt dışına gönderiliyor. Beyaz eşya, otomobil, giyim ürünleri, ayakkabı, ilaç ve gıda ürünleri başta olmak üzere üretilen pek çok ürün ülkenin her yerine gönderilir. Bu yüzden ülkemizin hemen her yerinde tüketilen sanayi ürünlerinin üretildiği yer olan İstanbul’un ülke tüketimine katkısı oldukça fazladır.

Marmara bölgesinde sanayi sektörü dışında tarım sektörü de oldukça gelişmiş durumdadır. Çanakkale, Tekirdağ ve Bursa başta olmak üzere üretilen tarım ürünleri hem bölgemizin hem de ülkenin diğer şehirlerine gönderiliyor. İstanbul çevresinde de tarım yapılan pek çok yer var. Çatalca, Silivri bunların başında geliyor. Üretilen pek çok tarım ürünü hem İstanbul da tüketiliyor hem de diğer şehirlere gönderiliyor.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Yaşadığım yer olan İç Anadolu bölgesi bir sanayi ve tarım merkezidir. Bu yüzden yaşadığım kent olan Ankara ve çevresinde üretilen sanayi ürünlerinin ülkemizin ekonomisine oldukça büyük katkısı var. Çünkü fabrikalarda üretilen pek çok ürün sürekli ülkenin diğer şehirlerine gönderiliyor. Ayrıca ürünleri bir kısmı da yurt dışına gönderiliyor.

Fabrikalarda üretilen sanayi ürünleri dışında bölgemizde yetiştirilen tarım ürünlerinin de ülke tüketimine katkısı oldukça fazladır. Çünkü İç Anadolu bölgesi ekmeğin yapıldığı buğdayın en çok yetiştirildiği bölgedir. Ülkemizin her yerinde en çok tüketilen ekmeğin yapıldığı buğdayın dışında, şekerpancarı da oldukça fazla yetiştirilir. Arpa ve çavdar da yetiştirilen bölgemiz ülkemizin tahıl ambarı gibidir. Tahılın kullanıldığı bisküvi, şekerin kullanıldığı çikolata sanayi bu yüzden çok fazla gelişmiş durumda bölgemizde. Bu yüzden yaşadığım bölgenin gıda ürünleriyle ülke tüketimine katkısı oldukça fazladır. Ankara çevresinde de tarım oldukça fazladır. Üretilen ürünler hem kenti ihtiyacını karşılıyor hem de diğer şehirlere gönderiliyor.

“Yaşadığınız yerde üretilen ürünlerin ülke tüketimine katkıları hakkında neler söyleyebilirsiniz?” için bir yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir