Yaşadığınız yerde üretilen ürünlerin dağıtımı nerelere, hangi yollarla yapılıyor?

Yaşadığınız yerde üretilen ürünlerin dağıtımı nerelere, hangi yollarla yapılıyor? 

Yaşadığım yer olan İstanbul bir sanayi bölgesidir. Bu yüzden çok fazla fabrika var. Sanayinin en çok geliştiği bölgelerden biri olan İstanbul’da çok fazla ve değişik ürünler üretiliyor. Bu ürünler hem ülkemizde değişik şehirlere hem de yurt dışına gönderiliyor.

Sürekli fabrikalardan çıkan uzun tırları ve kamyonları görüyorum. Bu kamyon ve tırların çoğu farklı şehirlerden geliyor. Burada ki fabrikalardan aldıkları ürünleri geldikleri şehirlere taşıyorlar. Bazen hangi şehirlerden geldiklerini anlayabiliyorum. Plakalarına bakarak bir kamyon veya tırın hangi şehirden geldiğini anlayabilirsiniz. Bazı şehirlerin plakalarını biliyorum. Bilmediklerimi de telefondan bakıp hemen öğrenebiliyorum.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Bazen de yabancı plakalı tırlar görüyorum. O zaman bazı ürünlerin yurt dışına gideceğin anlıyorum.

Bölgemizde üretilen ürünlerin bir kısmı da limanlara taşınıyor. Gemilere yükleniyor. Uzak mesafelere gönderilen ürünlerin bir kısmı bu yüzden denizyolları ile taşınıyor.

 

İstanbul, demiryollarının da olduğu bir bölgedir. Bu nedenle hem ülkemizin diğer şehirlerine hem de yurt dışına çok fazla ürün demiryolları ile de taşınıyor.

Yaşadığım yer olan Ankara sanayinin geliştiği bir bölgelerden biridir. Fabrikaların bir arada olduğu sanayi bölgelerinde üretilen değişik ürünler kamyon ve tırlarla farklı şehirlere gönderiliyor. Hemen her şehirden gelen kamyon ve tırlar çok değişik ürünleri fabrikalardan yükleyerek geldikleri şehirlere taşıyorlar. Hangi şehirlerden geldiğini ise tır ve kamyonların plakalarına bakarak anlıyorum. Bazı tırların plakaları ise yabancı ülkelere ait oluyor. Dolayısıyla üretilen ürünlerin bir kısmı da yurt dışına gönderiliyor.

Yurt dışına gönderilen ürünlerin bir kısmı fabrikalarda üretilen ürünlerken bir kısmı da tarım ürünleri oluyor. Ankara çevresi tarım sektörünün de yoğun olduğu bir yerdir. Özellikle yaz mevsiminde yetişen meyve ve sebzeleri taşıyan pek çok yerli ve yabancı tırlar, kamyonlar görüyorum.

Bölgemizde yetişen bazı ürünler ise trenlerle taşınıyor. Yani bölgemizde üretilen ürünler hem ülkemizin değişik şehirlerine, hem de yurt dışına, tır, kamyon ve trenlerle taşınıyor.

“Yaşadığınız yerde üretilen ürünlerin dağıtımı nerelere, hangi yollarla yapılıyor?” için 2 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir