Yaşadığınız yerde nüfusun dağılışında doğal ve beşeri faktörlerden hangileri etkili olmuştur?

Yaşadığınız yerde nüfusun dağılışında doğal ve beşeri faktörlerden hangileri etkili olmuştur? Söyleyiniz.

 

Beşeri etkenler:  Yaşadığım kent Ankara. Ankara ülkemizin başkenti ve en kalabalık ikinci şehri. Nüfusu 5 milyonun üzerinde. Ankara’da bu kadar çok insanın olmasında en önemli beşeri etken başkent oluşu. Tüm bakanlıklar ve devletin önemli kurumları burada. Bu durum Ankara’ya memur kenti özelliği kazandırıyor. Ayrıca yabancı temsilciliklerin de Ankara’da bulunması bir diğer etken.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Ayrıca Ankara üniversiteler şehri. 21 üniversitesi var. Diğer illerden yükseköğrenim görmek için Ankara’ya gelen öğrenci sayısı da bu yüzden bir hayli fazla.

Diğer etken ise büyük ve modern hastaneler. Çevre illerden hizmet almak isteyen pek çok insan Ankara’ya geliyor.

Nüfusun fazlalığı ticaret faaliyetlerini de arttırıyor ve bu sektörde çalışanları Ankara’ya çekiyor. Haliyle nüfus artıyor.

 

Nüfusun artmasıyla da hizmet sektöründe çalışacak insana duyulan ihtiyaçta artıyor ve ortaya çıkan yeni iş imkanları çevre illerden çalışmak isteyenleri Ankara’ya getiriyor.

Ankara’nın hem başkent oluşu hem de nüfusunun fazlalığı kenti fuar, kongre, sanat, ve spor merkezine dönüştürüyor. Ulusal ve uluslararası fuarlar, kongreler, spor karşılaşmaları ve konserler, bu alanda çalışacak insanlara ekonomik imkânlar sağlıyor ve bu da göç alıp nüfusunun artmasına neden oluyor.

 

Doğal etkenler:  Ankara her ne kadar başkent olsa da tarım ve hayvancılık açısından da önemli bir kent. Çünkü Ankara fazla engebeli olmayan düz alanların geniş yer kapladığı bir kent. Bu durum geniş tarım arazilerinde tarımsal faaliyet imkanları sağlıyor.

Step iklimi ise başta tahıl olmak üzere pek çok tarım ürününün yetişmesine olanak sağlıyor.

Ankara’da yüksek ve engebeli alan az ve Ankara düz ova ve  platolarıyla diğer illerden gelen yollar nedeniyle bir kavşak noktası durumunda. Bu durum ulaşım imkânlarını kolaylaştırıyor ve ulaşım sektörünü önemli bir iş kolu haline getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.