Yaşadığınız yerde insanların doğal çevrede yaptıkları değişimler nelerdir?

Yaşadığınız yerde insanların doğal çevrede yaptıkları değişimler nelerdir? Örnekler veriniz.

Son yıllarda hızla yayılan bir betonarme durumuyla ne yazık ki karşı karşıyayız. Hangi yöne baksak yeni inşaatlar ve kesilen ağaçlar gözümüze çarpıyor. Özellikle deniz kıyılarında yapılan yeni lüks oteller ve pansiyonlar o bölgedeki yeşil alanının katledilmesine neden oluyor. Büyük şehirlerde ise yeşili görmek neredeyse imkânsız hale geldi. Kentsel dönüşüm yapılan yerlerde bile ağaçlandırmanın çok az olduğu görülmekte. Sadece bazı sitelerde yeşillikler ve ağaçlandırma yapılıyor ancak onlarda yeterli değil.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Eski yapılar hızlıca yıkılıyor ve yerine yenileri yapılıyor. Ancak yapılan bu yeni yapıların hiçbir estetik güzelliği olmadığı gibi çok yüksek katlı olarak inşa edilmeleri de maalesef görsel bir kirliliğe yol açıyor. Bununla birlikte, çevremizde bulunan piknik alanlarında ateş yakılması sonucu çıkan yangınlarda birçok ağacın yok olmasına neden oluyor. Bu yerlere yeniden ağaç dikilmediği gibi yine rant peşinde koşanların ellerine teslim edilip beton yığınlar haline getiriliyor.

Eski evlerin ve sokakların o muhteşem mimarisinin ve düzeninin şu sıralar görmek nerdeyese imkânsız. Ancak sit alanı olarak kabul edilmiş ve koruma altına alınmış birkaç yapı dışında her an çevremiz farklı bir şekilde dizayn edilmeye devam ediyor. Bu durumun sonlandırılması için daha fazla tedbirin alınması ve bu çevre katliamının biran önce önüne geçilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir