Yaşadığınız yerde en çok hangi meyve ve sebze yetiştirilir?

Yaşadığınız yerde en çok hangi meyve ve sebze yetiştirilir?

Ankara şehri, İç Anadolu Bölgesinde bulunur. Bu nedenle de içerisinde yetiştirilen meyve ve sebzeler de iklim gibi coğrafik koşullara göre değişiklik gösterir. Ankara’da karasal iklim hakimdir. Karasal iklimin, meyve ve sebze yetiştirilmesi üzerindeki etkisi büyüktür. Karasal iklimde yetiştirilebilen meyve ve sebzelerin çoğu Ankara’da yetiştirilebilir. Örneğin elma, Ankara’da çoğunlukla yetiştirilen bir meyve türüdür.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Elma ile birlikte armut, dut, kayısı, kiraz, vişne ve üzüm gibi birçok meyve de Ankara ili sınırları içerisinde yetiştirilebilmektedir. Ankara ilinde yetiştirilen meyvelerin, karasal iklimin getirdiği sıcak ve kurak yaz mevsimi şartlarına dayanabilecek meyveler olması gerekmektedir. Armut, dut, kayısı, üzüm ve vişne gibi meyveler ise Ankara ilinde hâkim olan karasal iklim şartlarına dayanıklı oldukları için, burada bol miktarda yetiştirilirler. Bir başka etken ise mevsimlerdir. Örneğin, erik ve dut gibi yaz aylarına Ankara’da bol miktarda yetiştirilebilen meyveler, kış aylarında karasal iklimin soğuk ve karlı şartlarına ayak uyduramazlar. Bu nedenle de kış aylarında çoğu meyve Ankara’da yetiştirilmez ve meyve yetiştiriciliği genellikle yaz aylarında yapılır.

Ankara’nın kurak iklim şartlarına ayak uydurup bol miktarda üretilen sebzeler ise fasulye, patates ve şeker pancarıdır. Bununla birlikte, özellikle Ankara’nın Ayaş ilçesinde domates sebzesinin yetiştiriciliği oldukça fazladır. Ayrıca Ayaş domatesi de sebze pazarlarında epeyce ün salmış bir domates cinsidir.  Meyve ve sebzelerin dışında ise, ay çiçeği, buğday ve ceviz gibi tahıllar da Ankara’da yapılan hayvancılık nedeniyle bol miktarda yetiştirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.