Yaşadığınız yer ve çevresinin, ülkemiz ile diğer ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerdeki önemini araştırınız.

Yaşadığınız yer ve çevresinin, ülkemiz ile diğer ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerdeki önemini araştırınız.

Türkiye, coğrafi olarak 4 mevsimin yaşandığı bir bölgede bulunmaktadır. Karadeniz bölgesinde her mevsim yağış aldığı için, mısır, arpa, çavdar ve özellikle kış mevsiminde fındık, çay, turunçgil üretilirken, güneydoğu Anadolu bölgesinde pamuk, kırmızı mercimek, susam, antep fıstğı yetiştirilir.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Ege bölgesinde zeytin, incir, pamuk, turunçgil, elma kiraz en önemli tarım ürünleridir. İç Anadolu’da yani yaşadığımız bölgede ise şekerpancarı, ayçiçeği, tahıl yani buğday, arpa,  fasulye, nohut, patates ve ayçiçeği üretilmektedir. Görüldüğü gibi, tarıma elverişli coğrafi yapısı nedeniyle birçok ürünün ülkemizde üretimi fazladır. Bu avantajlı durum ise, üretilen ürünlerin ülkemizden diğer dış ülkelere ihracat yapılmasına olanak tanımaktadır.

İhraç edilen ürünler, diğer ülkelerle ekonomik ilişkilerimizi güçlendirmekte, böylece Türkiye ekonomisine de büyük oranda katkıda bulunmaktadır. Bu durumun bilinciyle, üretimde kullanılacak hammadde ve insan gücünün en uygun ücretle tanzimi sağlanmalıdır. Ayrıca devlet de tarımı bu anlamda desteklemelidir.

 

Faizsiz ve uzun süreli krediler verebilmeli, yetiştirilen ürünler için dış pazarda yer bulabilmelidir. Az sermaye ile üreticisine kazandırmalıdır. Böylece hem üretici hem devlet ekonomisi kazanır. Bunu yaparken de, önce kendi nüfusuna yeterli ürünü alıp, kalanı ihraç etmelidir. Yoksa memleketimizde üretildiği halde fazla ihracat yapıldığı için, dışarıdan ithal etmek zorunda kalınabilir. Bu da ekonomiye yarar değil zarar getirir.

“Yaşadığınız yer ve çevresinin, ülkemiz ile diğer ülkeler arasındaki ekonomik ilişkilerdeki önemini araştırınız.” için 9 yanıt

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir