Yaşadığınız ilin, ilçenin, mahallenin veya köyün adını söyleyiniz.

Yaşadığınız ilin, ilçenin, mahallenin veya köyün adını söyleyiniz.

İstanbul/Üsküdar/Kuzguncuk

İstanbul’un 8500 yıllık tarihi bir kentleşme süreci vardır. Bu kentin gelişmesinde, şüphesiz Roma, Bizans ve Osmanlı İmparatorluğu gibi büyük medeniyetlerin katkısı çoktur. Roma İmparatorluğu döneminde İstanbul çok genişlemiş ve geliştirilmiştir. Şehrin jeopolitik öneminden dolayı başkent seçilmiştir. Saraylar, hamamlar, tapınaklar ve hipodrom inşa edilmiştir. Bu dönemde halk arasında İstanbul, ‘Polis’ olarak adlandırılmıştır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Günümüze kadar gelen şehir surları Doğu Roma İmparatoru II. Theodosius tarafından yapılmış ve Ayasofya bu dönmede inşa edilmiştir. 1453’te Osman İmparatorluğu İstanbul’u ele geçirmiş ve başkentini buraya taşımıştır. Savaş sonrası boş ve harap hale gelen şehirde imar çalışmaları başlanmıştır. Bunun sonucunda İstanbul’a kubbeler ve minarelerin görüntüsü hakim olmaya başlamıştır. Bu gün tarihi dokusu bozulmuş olsa bile yedi tepesinin içinden geçen deniziyle herkesi büyülemektedir.

 

Üsküdar

Üsküdar, önemi ve güzelliği isminde bile barından İstanbul’un eşsiz yerleşimlerinden biridir. Üsküdar ismi iki anlama geldiği söylenmektedir. Birincisi; Altın Şehir, ikincisi ise; Kalkan şehirdir. Üsküdar, İstanbul’a büyük bir peyzaj zenginliğiyle güzellik katar. Asya topraklarının başladığı yerdir. İstanbul’un Asya ve Avrupa yakalarını birleştiren Üsküdar, büyük bir ulaşım kolaylığı sağlar.

Kuzguncuk

Kuzguncuk hakkında en yaygın bilinen bilgi üç dinin buluştuğu nokta olduğudur. Bu yüzdendir ki bu semte geldiğinizde hissedeceğiniz duygu huzur, barış ve sevgi olacaktır. İstanbul’un betonlaşmış yerlerin aksine tarihi miras niteliği taşıyan bu yer halen kendini korumaktadır. Cumbalı taş evler, rengarenk ahşap evleriyle ağaçlarıyla ve belki bu metropol şehirde kuş cıvıltılarını duyabileceğiniz ender yerler arasındadır. Kuzguncuk, burada hava bile oksijeni bakımından İstanbul’un genelinden çok iyi durumdadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir