Yaşadığınız çevredeki iklim ile tarım faaliyetleri arasında nasıl bir bağlantı bulunmaktadır?

Yaşadığınız çevredeki iklim ile tarım faaliyetleri arasında nasıl bir bağlantı bulunmaktadır?

Her bitkinin istediği yağış ve sıcaklık şartları aynı değildir. Bazı bitkiler bol yağış isterken bazı bitkiler çok yağışı sevmez. Bazı bitkiler düşük sıcaklık koşullarında yetişebilirken, bazı bitkiler düşük sıcaklıkta yaşama imkânı bulamaz. Her iklim bölgesinin sıcaklık ve yağış özellikleri birbirinden farklıdır. İklim değiştikçe değişen sıcaklık ve yağış koşulları bitki türlerini de değiştirir. Bu yüzden her iklim bölgesinin kendi sıcaklık ve yağış özelliklerinde yetişebilen, kendine özgü bitki türleri bulunur.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Tarım ürünleri içinde aynı durum söz konusudur. Yaşadığım yer olan İstanbul ılıman bir iklime sahip. Ancak her mevsim sürekli yağış yok. Bu yüzden sürekli yağış isteyen ürünler örneğin Çay, Fındık gibi ürünler yetişmiyor. Kış mevsiminde sıcaklıklar bazen oldukça düşebiliyor. Bu yüzden kış ılıklığı isteyen, Muz, Portakal, Mandalina gibi ürünlerde yetişmiyor. Bütün yıl yüksek sıcaklık olmadığı için de kahve, hurma gibi ürünlerde yetişmiyor. Yani tarımsal faaliyetler iklimin etkisi altında şekilleniyor ve ancak İstanbul iklimine uyum sağlamış ürünlerin tarımı yapılabiliyor.

“Yaşadığınız çevredeki iklim ile tarım faaliyetleri arasında nasıl bir bağlantı bulunmaktadır?” için 6 yanıt

  1. Ülkemizde nüfusun dağılışını etkileyen beşeri faktörler hangileridir sorusunun cevabı Sanayi tarım ulaşım Ticaret eğitimin iyi dersler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir