Yaşadığınız çevrede ön plana çıkan doğal unsurlar hangileridir?

Yaşadığınız çevrede ön plana çıkan doğal unsurlar hangileridir?

İnsanların içinde yaşadıkları ve oluşumunda herhangi bir katkılarının bulunmadığı ortama doğal ortam denir.

Doğal ortam; Atmosfer, Litosfer, Hidrosfer ve Biyosferden oluşur. Çevremizdeki doğal unsurlar ise doğal ortamı meydana getiren Biyosferdeki; hayvanlar, bitkiler Hidrosferdeki; deniz ve okyanuslar, Litosferdeki;  göl ve ırmaklar, toprak ve kayaçlar ile tüm yer şekilleri Atmosferdeki; yağmur, kar, dolu, bulut, sıcaklık, rüzgâr, basınç gibi unsurlardır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Doğal unsurların bir kısmı; sıcaklık, basınç, rüzgâr, bitki ve hayvan türleri gibi her yerde bulunurken bazıları ise her yerde bulunmaz. Örneğin; okyanus ve denizler gibi.

Yaşadığım çevrede bu unsurların pek çoğu bulunur. Ancak her yerde bulunmayan ve yaşadığım çevre için önemli bir unsur olarak hayatımızı etkileyen ve ön plana çıkan önemli bir doğal unsur olarak denizini söyleyebilirim. Yaşadığım yer olan İstanbul her iki tarafı deniz olan ortasından ise boğazın geçtiği bir kent. Kuzeyinde Karadeniz, güneyinde Marmara denizi var. Kent ise boğazın iki yanında kurulmuş.

 

Her şeyden önce kentin ikliminin ılıman olmasını sağlayan deniz, balıkçılık yapılan bir doğal unsur olarak kente hem iş hem gıda imkânları sunuyor.  Deniz kıyısı yaz mevsiminde ise dolup taşıyor. Balıkçılık yapanlar, boğaz turları, kıyıdaki park ve çay bahçeleri ile deniz kentimiz için her açıdan oldukça önemli ve öne çıkan bir doğal unsur.

Yaşadığım yer olan Ankara bozkırın ortasında kurulmuş olan bir kent. Yer şekilleri oldukça sade olan Ankara’nın step iklimi hayatımız en çok etkileyen doğal unsur. Kış mevsimi oldukça soğuk ve kar yağışlı. Sık sık esen dondurucu rüzgârı da var. Bahar mevsimi yağışlı geçen Ankara’da yaz mevsimi ise çok sıcak geçiyor. Dolayısıyla yer şekilleri oldukça sade denize kıyısı olmayan Ankara’da iklim hayatımızı en çok etkileyen ön plana çıkan doğal unsurdur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.