Yaşadığınız çevrede el sanatları ile ilgili neler yapılmaktadır?

Yaşadığınız çevrede el sanatları ile ilgili neler yapılmaktadır?

El sanatları denildiğinde akla emek verilerek yapılan ürünler gelmektedir. Benim çevremde gördüğüm pek çok el sanatı çalışması bulunmaktadır. Bunlar arasında kadınların yapmış oldukları ve gördüğüm l sanatları arasında iğne oyası, dantel yapımı, tel kırma, dokuma halı ve kilim yapımı bulunmaktadır. Bunların yanında daha önce gittiğin bir yerde bebek yapımını öğrenmiştim. Bu sanatlar yapılışını gördüğüm el sanatları ürünleridir. Ayrıca televizyondan ve kitaplardan gördüğüm bazı el sanatları da bulunuyor fakat bunların yapılışına şahit olmadım.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

El sanat olarak yapıldığını bildiğim sanat dalları arasında cam eşya yapımı, lüle taşı ve oltu taşı işlemeciliği, semercilik, hasır dokuma, keçe yapımı, urgan yapımı şeklinde pek çok el sanatı bulunmaktadır. Bu el sanatları ile uğraşanlarda dikkatimi çekenler arasında birkaç nokta bulunuyor. Öncelikle el sanatı ile uğraşan kişiler bu işi kendilerinden sonra devam ettirmesi için yanlarında birini yetiştirmeye çalışıyor. Bunun dışında bu işi sadece sanat olsun diye değil aynı zamanda kazanç olması için de yapıyorlar. İnsanlar bir işten para kazanamıyorsa sadece sanat olsun diye bir ömür boyu yapmak istemez.

 

El sanatları ile uğraşan kişilere bu işten yeterli kazanç elde edememeleri durumunda devletin destek vermesi gerekmektedir ki bu sanatlar unutulmasın ve gelecek nesillere aktarılsın. El sanatı olarak yapılan işten para kazananlar aynı zamanda bu işi de başkasına öğretirse devamlılık sağlanmış olacaktır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 Oy, Ortalama: 5,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir