Yaşadığımız yerin adı, belirgin özellikleri ve yetişen ürünleri nelerdir?

Yaşadığımız yerin adı, belirgin özellikleri ve yetişen ürünleri nelerdir?

İller, ilçeler büyük yerleşim yerleri olarak geçerler. Kasaba ve köyler ise daha küçük yerleşim yerleridir. İller ve ilçelerde işlerde çalışılırken, köylerde tarlada sebze, meyve yetiştirilir. Genellikle iller ve ilçelere meyve ve sebze üretimleri köylerden gelir. Bu anlamda köylerde yaşamak taze meyveye, sebzeye ulaşmak açısından çok kolaydır.

 

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Biz İzmir’in Çeşme ilçesinde yaşıyoruz. Çeşme ilçesi İzmir’in en turistik ilçesidir. Çeşme yaz döneminde yerli ve yabancı turistlerle dolar taşar. En belirgin özelliği budur.  Yöremizde yetişen çok önemli sebze ve meyveler vardır. Çeşme genellikle otları ile meşhurdur. Hatta her yıl Nisan ayında kutladığımız bir de ot festivali vardır.

 

Şevketi Bostan, radika, kuzu kulağı, enginar gibi Çeşmenin ünlü zeytinyağlı yemeklerinin başrol oyuncuları yetişir. Çeşme’de aynı zamanda zeytin ve zeytinyağı üretimi de yapılır.  İzmir’in Gümüldür ve Seferihisar ilçeleri Çeşme’ye yakındır. Oradan da bize genellikle mandalina gelir ve çok lezzetlidir. Kısacası İzmir ve çevresi yetişen ürünler açısından zengindir.  Hem turunçgiller hem de zeytin ve türevleri olan bitkilerin yetişmesi ve İzmir civarındaki hava şartlarının uygun olması da, bölgede yetişen ürün çeşitliliğini arttırmaktadır.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 Oy, Ortalama: 5,00 toplam 5)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir