Yardıma Muhtaç Hayvanlar İçin Neler Yapılabilir?

Yardıma Muhtaç Hayvanlar İçin Neler Yapılabilir?

Yüce Allah hayvanlar için, “Onlar benim dilsiz kullarımdır” der. Hayvanlar, kimi zaman en sadık dostumuz, kimi zaman koruyucumuz, kimi zaman ise neşe kaynağımızdır. Birçok kişi evinde herhangi bir hayvan besler. Onlar şanslıdırlar. Çünkü insanların yanında sıcak bir evleri, yemekleri ve suları vardır. Dışarıdaki tehlikelere karşı da korunmaktadırlar. Ancak, maalesef birçoğu onlar kadar şanslı değillerdir.

Sokaklarda kalan yardıma muhtaç olan bir çok hayvan vardır. Özellikle soğuk kış günlerinde, aç ve susuz kalan, hatta soğuktan maalesef  hayvanların sayısı azımsanmayacak kadar fazladır.  Kediler, kuşlar, köpekler bu hayvanların içerisinde insanlara en yakın ve dışarıdaki tehlikeleri en fazla yaşayan canlılardır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Yardıma muhtaç bu hayvanlara yardım etmek gerekir. Çöp niyetine attığımız artık yemekleri birer poşetde biriktirip, herhangi bir kaba koyabilir, eski bir tasa su doldurup içmelerini sağlayabiliriz. Artık çok ucuza mal edilebilen kartonpiyer minik barınakları, gece soğuktan donmamaları için kurabiliriz. Herhangi bir şekilde yaralanan ya da sakatlanan hayvanları en azından Hayvanları Koruma Derneklerine bildirerek hayatlarını kurtarabiliriz.

Sokaklarda başıboş gezen hayvanları, hayvan barınaklarına bildirerek bir yuva sahibi olmalarını sağlayabiliriz. Evde hayvan beslemek istediğimizde , pet shoplardan değil de, bu tarz barınaklardan alıp besleyebiliriz. Böylece ona yuva verip, yardım edebiliriz.Hiç bir canlıya zarar vermememiz gerektiğini önce biz bilinçlenip, sonra çocuklarımıza öğreterek,  hayvan sevgisini aşılayabiliriz.

Hayvan dostlarımıza vereceğimiz bir kap yemek, bir tas su, sıcak bir barınak ve en önemlisi sevgi ve şefkat onların hayatlarını kurtarmamızı ve bizim de vefalı dostlar edinmemizi sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.