Yaptığınız çalışmalarda kaynakça göstermenin önemi nedir?

Yaptığınız çalışmalarda kaynakça göstermenin önemi nedir?

 

Yaptığımız çalışmalarda kaynakça göstermek çok önemlidir. Zaten kaynakça göstermek kesinlikle yapılması gereken bir iştir. Biz bir çalışma yaparken kaynaklardan yararlanmanız şarttır. Hiç kimsenin çalışmasında bir yerlerden yararlanmadığı, bilgi edinmek için araştırma yapmadan bir çalışma ortaya çıkarmak mümkün değildir. Yapılan çalışmalarda kaynakça göstermek etik olarak da uygun bir davranıştır.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Yapılan çalışmalarda bilgi kaynaklarının gösterilmesi gerekmektedir. Bu bilgi kaynakları internet, kitap ya da başka bir ortamdan olabilir. Hangi yazardan esin kaynağı olduysa bunun söylenmesi gerekmektedir. Hem bu yazarın emeğinin karşılığını vermek acısından hem de araştırmanın orijinal şeklini göstermek bakımından önem arz etmektedir.

 

Her metnin bir yazarı vardır ve bu yazıların kimlere ait olduğunun bilinmesi acısından kaynakça göstermek önemlidir. Yapılan tüm çalışmalarda nerelerden esinlendiysek ve nerden alıntı yapmışsak bunun gösterilmesi gerekir. Eğer araştırma yapılan yer internetse internet sitesi kaynak olarak gösterilmelidir.

 

Araştırma yapılan yer bir akademik makale ise makalenin yazarı ve makalenin adı hakkında bir kaynakça oluşturmalıdır. Kaynakça oluşturulurken dikkat edilmesi gereken bazı şartlarda vardır. Kaynakça gösterilirken önce yazarın soyadı sonra adı daha sonra kitabın adı, yayın evi ve yayın tarihi yazılmalıdır. Araştırmanın yazıldığı sayfanın sonra araştırma kaynaklarının belirtilmesi gerekmektedir. Kaynakça belirtmek bir eserden alıntı yapıldığını ancak çalışmadığını göstermesi bakımından da önemlidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir