Yaptığı çalışmalarla ülkemize katkıda bulunmuş kişileri araştırınız.

Yaptığı çalışmalarla ülkemize katkıda bulunmuş kişileri araştırınız.

Ülkemizde birçok insan yaptığı çalışmalar ile faydalı olmuşlardır. Bu kişilerin isimleri şu şekildedir: Mehmet Akif ERSOY, Vecihi HÜRKUŞ, Nuri DEMİRDAĞ, Aziz SANCAR ve Cahit ARF’dır. Bu kişilerin yapmış oldukları çalışmalar aşağıdaki paragraflarda anlatılacaktır.

Mehmet Akif ERSOY’un sahip olduğu birçok meslek vardır. Bunlar şu şekildedir: Türk şair, veteriner hekim, öğretmen, vaiz, hafız, Kur’an mütercimi ve siyasetçidir. Mehmet Akif Ersoy Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin (KKTC) ulusal marşı olan İstiklal Marşı’nın yazarıdır. Mehmet Akif ERSOY bu ulusal marşı yazarak ülkemize çok önemli bir katkıda bulunmuştur.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

Nuri DEMİRDAĞ; Türkiye’de ilk uçak fabrikasının kuruluşu ve ilk yerli paraşüt üretimi gibi ilkleri gerçekleştiren, ayrıca İstanbul Boğazı üzerine köprü yapılması ve Kezban’a büyük bir baraj yapılması gibi fikirleri ilk olarak düşünen kişidir. Nuri DEMİRDAĞ bu çalışmalar ile ülkemize katkıda bulunmuştur.

Vecihi HÜRKUŞ Türk pilot ve mühendistir. Türk havacılığında adını tarih sayfalarına yazdıran önemli isimlerden birisidir. Vecihi HÜRKUŞ Türkiye’nin ilk uçak tasarımını ve üretimini yapan kişidir. Ayrıca Vecihi HÜRKUŞ Türkiye’nin il yerli uçağını üreten kişidir. Bu nedenlerden dolayı kendisi yaptığı çalışmalar ile ülkemize önemli katkıları olan isimlerden birisidir.

 

Aziz Sancar İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunudur. Ancak mezuniyetinden sonra moleküler biyoloji alanında çalışmaya başlamıştır. Teksas ve Yale Üniversitelerin de çalışmıştır. Aziz SANCAR DNA onarımı, biyolojik saat ve kanser tedavisi üzerine bilimsel makaleler ve kitaplar yayınlamıştır. Aziz SANCAR 2015 yılında “Hasar gören DNA’ların hücreler tarafından nasıl yenilendiklerini” açıklayan çalışması ile Nobel Kimya ödülünü kazanmıştır. Aziz SANCAR moleküler biyoloji alanında yapmış olduğu çalışmalar ile ve kazanmış olduğu Nobel Kimya ödülü ile ülkemize önemli katkıları olan kişilerden biri olmuştur.

Ordinaryus Profesör Doktor Cahit ARF matematik alanında başarılı bir bilim insanıdır. 10 TL’lik banknotların arkasında resmi bulunur. Arf sabiti, Arf Halkaları ya da Arf sarmalları olarak bilinen matematiksel buluşların sahibi Cahit ARF’dır. Ordinaryus Profesör Doktor Cahit ARF yapmış olduğu matematiksel çalışmalar ile ülkemize önemli katkıları olan isimlerden birisi olmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.