Yapay Zeka Gelecekte Hayatımızı Hangi Yönlerden Etkileyebilir?

Yapay Zekâ Gelecekte Hayatımızı Hangi Yönlerden Etkileyebilir?

Yapay zekâ, bilgisayarların ve makinelerin insan zekasına benzer bir biçimde düşünebilmesi ve öğrenebilmesidir. Örneğin dünyanın en iyi satranç oyuncusunu yenebilen bir yapay zekâ yıllar önce insanlığın karşısına çıkmıştır. Bu nasıl mümkün olabilir?

Yapay zekanın çalışma prensibi insanlarla oldukça benzerdir. İnsanlar nasıl bazı şeyleri deneyerek, öğrenerek kendini geliştiriyorsa; yapay zekâ da aynı şekilde öğrenerek kendini geliştiriyor. Satranç maçları oynayıp başlarda üst üste yenilerek öğrenen yapay zekayı daha sonra kimse yenememeye başlıyor. Bu neredeyse insanlardan bile daha etkileyici bir öğrenme biçimidir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Yapay Zekâ İnsanların İşlerini Elinden Alacak Mı?

Bu soru birçok insanın kafasını kurcalayabilir. Bunun cevabı “hem evet hem hayır” olarak verilebilir. Örneğin yüzlerce fabrika işçisinin yaptığı işi gelecekte yapay zekanın yapacak olması kaçınılmazdır. Genellikle insanların fiziksel olarak yapabileceği birçok iş yapay zekalar tarafından da yapılabilir. Bu nedenle insanların uzmanlık alanlarını ona göre şekillendirmeleri gerekir.

Yapay zekâ birçok mesleği tamamen eline alsa da teknolojiyle birlikte birçok meslek de ortaya çıkıyor ve çıkmaya devam edecek. İnsanların işsiz kalmaması için artık kendilerini farklı alanlarda geliştirmesi ve teknolojiye ayak uydurması gerekiyor. Aksi takdirde teknoloji yüzünden işlerini kaybetmeleri olasıdır.

 

Yapay Zekâ Tehlikeli Mi?

Yapay zekanın tehlikeli olabileceğine dair birçok teori vardır ve bu konu üzerine yapılmış filmler de oldukça dikkat çekicidir. Genellikle yapay zekanın bir noktadan sonra insanların kontrolünden çıkacağı ve insanlara zarar vereceği hatta insanlığı yok edeceği anlatılır.

Şimdilik yapay zekanın geldiği noktaya bakıldığında bu konuda korkacak hiçbir şey yoktur. Bunun sebebi yapay zekanın hala insanların kontrolü altında olması ve daha uzun bir süre bu şekilde kalacak olmasıdır. Bu konuda bilgisayar bilimcileri de fikir ayrılığına düşüyorlar. Kimisi yapay zeka ne kadar gelişirse gelişsin insanlara karşı bir şey yapamaz derken, kimisi de bize karşı ayaklanabileceklerini söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir