Yanıcı özelliğe sahip olan hidrojen ile yakıcı özelliğe sahip oksijenden su nasıl oluşur?

Yaşam için vazgeçilmez olan su, hidrojen ve oksijen atomlarının birleşmesinden oluşur. Yanıcı özelliğe sahip olan hidrojen ile yakıcı özelliğe sahip oksijenden su nasıl oluşur?

 

İki hidrojen ve bir oksijen atomundan oluşan su yaşamımızın vazgeçilmez bir parçasıdır. Suyun kimyasal formülü ise H2O’dur. Su, oda sıcaklığında sıvı halde bulunan kokusuz, renksiz, tatsız bir maddedir. Yeryüzünde su katı, sıvı ve gaz hallerinde bulunmaktadır. Suyun molekül yapısı basit yapılıdır ancak bilim insanları suyun sırrını hala tam olarak çözememişlerdir. Yaşamımızın vazgeçilmezi olan suyun oluşabilmesi oldukça zordur. Su, kimyasal olarak çok fazla etkileyici özelliğe sahiptir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Hidrojen ve oksijen moleküllerinin her ikisi de birbirinden farklı olduğu kadar, birleşmesinden meydana gelen sudan da çok farklı özelliklere sahiptir. Her bir su molekülü, 2 hidrojen ve 1 oksijen atomunun birleşmesinden meydana gelmektedir. Biri yakıcı, diğeri ise yanıcıdır.  Suyu oluşturan oksijen atomu yakıcı bir gazdır, hidrojen atomu ise yanıcı bir gazdır.  Bu iki gazın birleşmesi ile suyun oluşması oldukça olağanüstüdür. Su yanıcı bir madde değildir. Hatta bu özelliğinden dolayı ateş söndürücü olarak kullanılmaktadır. Suyu oluşturan iki elementin birisinin yanıcı, diğerinin yakıcı olmasına rağmen su, çok iyi bir söndürücüdür. Hidrojen ve oksijen oda sıcaklığında tepkimeye girmez. Yüksek sıcaklıktaki moleküller daha hızlı hareket ettikleri için daha hızlı bir enerji ile çarpışırlar. Ortama yeterli miktarda enerji sokulursa tepkime gerçekleşir. Oksijen ve hidrojen birleşimine ısı verilir, oksijen ve hidrojenin molekül hızları artar ve böylelikle tepkime meydana gelir. Tepkimenin sonucunda ise su meydana gelir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oy Verilmemiş)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir