“Yalnızca ‘ben’ demek, sevgiyi olduğu kadar saygıyı da zedeler.

“Yalnızca ‘ben’ demek, sevgiyi olduğu kadar saygıyı da zedeler. Cümlesinin sizde uyandırdığı duygu ve düşünceyi yazınız.

Ben kavramı, kişinin sürekli olarak kendini ön plana çıkarmak istemesidir. Ayrıca ben kavramı, kişinin toplum içindeki duruşunu zedeler. Ben duygusu ile hareket etmek, kişinin sadece topluma karşı olan saygınlığını düşürmekle kalmayıp kendisine olan saygısını da yitirmesine neden olacaktır.

Ben kavramı, ikili ilişkilerde fedakarlık kavramını öldüreceği için, karşılıklı sevginin azalmasına ve zamanla nefret duygusuna dönüşmesine neden olacaktır. İkili ilişkilerin yanı sıra arkadaşlık ilişkileri ve iş ilişkileri de zarar görecek, toplumdaki bireyler ile arasındaki iletişimin kopmasına neden olacaktır. Tüm bunların yanı sıra ben kavramı, kişinin kendini toplumdan soyutlamasına neden olacak, yalnızlık duygusunun daha çok hissedilmesine neden olacaktır. Bu nedenle kişide ruhsal bozuklukların artış göstermesi olağan hale gelecektir.

Devam Ediyor... Aşağı Kaydırın

 

Saygı kavramı; kişinin kendisine, toplum içerisinde kişilere, kutsal nesnelere ve daha birçok kavrama duyulan bir duygu çeşididir. Ben duygusunun ön plana çıkmasıyla birlikte kişi, sevgi ve saygı duyduğu değerlere karşı olumsuz yönde etkilenecektir. Aslında sevgi ve saygı kavramı anahtar kilit uyumu içerisindedir.

Sevginin yitirilmesiyle saygı kavramı; saygı kavramının yitirilmesiyle sevgi kavramı da zarar görecektir. Ben kavramı ise tam zıt karakterlere sahiptir. Ben duygusunun geri planda kalmasıyla birlikte, sevgi ve saygı kavramı değer kazanacaktır. Ayrıca ben duygusunun kontrol edilmesiyle birlikte birey, daha mutlu ve huzurlu bir yaşam içerisinde hayatına devam edecektir.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (Henüz Oy Verilmemiş)
Loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir